Najważniejsze informacje dla biznesu

11.08.2014 ALERT

ENERGETYKA

Włosi blokują współpracę z Rosnieftem

(BLOOMBERG/WOJCIECH JAKÓBIK)

Firma rafineryjna Saras z Włoch zatrzymała plany stworzenia joint venture z rosyjskim Rosnieftem. Jak powód podała pogarszające się relacje Rosji z krajami europejskim będące wynikiem „ostatnich wydarzeń politycznych”. Rosnieft posiada 21 procent akcji Sarasu. Udziałowcem większościowym jest rodzina Moratti. Spółka zarządza rafinerią Sarroch w Sardyniii o przepustowości 300 tysięcy baryłek ropy dziennie.

Z Austrii: Pilnie trzeba znieść sankcje wobec Rosji

(REUTERS/AFP/TERESA WÓJCIK/RIA NOVOSTI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Przywódca największej opozycyjnej partii w Austrii, FPO (Wolnościowa Partia Austrii),  Heinz Christian Strach oświadczył wczoraj, że należy jak najprędzej znieść sankcje wobec Rosji i powrócić do dyplomatycznego  trybu rozwiązywania konfliktu ukraińskiego. Strach argumentował,  że kilka dni po wprowadzeniu sankcji spełniły się jego najczarniejsze przewidywania. Sankcje przyniosły poważne szkody austriackiemu rolnictwu, podobnie zresztą, jak i rolnictwu w innych krajach Unii Europejskiej. „Metody zimnej wojny nie są dostosowane do specyficznych konfliktów XXI wieku – podkreślił Strach. – Zwłaszcza nie do sytuacji, kiedy niemal cała Unia Europejska jest uzależniona od rosyjskich surowców energetycznych. A to uzależnienie jednocześnie jest gwarancją europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.”   Tymczasem austriacka firma OMV przekonuje, że budowa gazociągu South Stream będzie kontynuowana pomimo sankcji Zachodu. Jej przedstawiciele twierdzą, że im więcej nowych połączeń gazowych, tym lepiej, bez względu na to, czy chodzi o projekty rosyjskie czy inne.

Bułgaria zbuduje elektrownię atomową z Amerykanami

(NOVINITE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Umowa udziałowców projektu Elektrowni Atomowej Kozłoduj została opublikowana w sieci. Dotyczy porozumienia między konsorcjum Kozłoduj a amerykańskim Westinghouse Electric. Na publikację pełnej umowy naciskali Bułgarzy. Amerykanie chcieli chronić część zapisów umowy zasłaniając się groźbą szkód jakie wyrządziłaby im ich prezentacja opinii publicznej.

Ukraina może zatrzymać tranzyt gazu do Europy           

(RBC/WOJCIECH JAKÓBIK)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że w skład sankcji jego kraju przeciwko Rosji za aneksję Krymu i agresję we wschodniej części tego państwa, może wejść zakaz tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium ukraińskie. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. We wtorek przegłosuje go Werchowna Rada. Do tej pory Kijów przekonywał, że Ukraina jest godnym zaufania krajem tranzytowym a dostawom gazu z Rosji do klientów europejskich przez jej terytorium nie są zagrożone, pomimo konfliktu na wschodzie kraju.

Schlumberger wygrał przetarg na odwierty dla Statoil

(REUTERS/RIGZONE/AP/TERESA WÓJCIK)

W miniony piątek Statoil ogłosił, że Schlumberger  wygrał przetarg na dwuletni kontrakt wartości 185 mln dol.  Schlumberger będzie realizować zintegrowane usługi wiertnicze na sześciu głównych obszarach eksploatacyjnych na norweskim szelfie kontynentalnym. Usługi będą obejmować  wykonywanie wierceń  kierunkowych, przeprowadzenie pomiarów podczas wiercenia, oraz inne usługi  towarzyszące wierceniom na sześciu obszarach:  Gullfaks Satelity, Snorre, Statfjord, Tordis / Vigdis i Visund.

MOL przekazuje Chorwacji – możemy zrezygnować z własności INA

(HINA/JUTARNIJ/PORTFOLIO/TERESA WÓJCIK)

W sprawozdaniu za pierwsze półrocze, MOL oskarżył rząd chorwacki o spowodowanie spadku wartości akcji węgierskiego koncernu oraz o 4 proc. niższy  zysk netto niż w ub.r. MOL stracił na tym około 200 mln dol. Brak zaufania do akcji MOL na giełdach  powoduje niepewna sytuacja co do chorwackiego koncernu INA, którego większościowym udziałowcem jest MOL. Z Budapesztu przesyłane są monity pod adresem rządu chorwackiego, który posiada nieco ponad 44 proc. akcji INA. Mg informacji w mediach, Węgrom chodzi o to, że negatywny wpływ na funkcjonowanie koncernu INA/MOL mają regulacje prawne wprowadzone obecnie w Chorwacji, które są niezgodne z regulacjami węgierskimi. Odpowiedzialny za energetykę chorwacki minister Ivan Vrdoljak nie komentuje publicznie sytuacji i nie reaguje na zarzuty przedstawicieli MOL, jakiś czas temu stwierdził jednak, że rząd w Zagrzebiu może odkupić większościowy pakiet od MOL. Jednak premier chorwacki Zoran Milanović nazwał ten pomysł „awanturniczym” i nakazał kontynuowanie negocjacji z Węgrami. Jednocześnie toczy się postępowanie arbitrażowe, jeśli orzeczenie arbitrażu będzie korzystne dla Chorwacji – MOL musiałby znacznie obniżyć cenę wykupu swojej części akcji INA, poniżej kwoty, jaką zapłacił za nabycie 49,1 proc. udziału w chorwackim koncernie. Jedyną korzystną cenę za przejęcie owych 49,1 proc. chce zapłacić Węgrom rosyjski koncern (nazwy oficjalnie się nie wymienia, media wymieniają Rosnieft). Transakcja ta jest nie do przyjęcia obecnie dla Brukseli, jednak MOL prowadzi dość zaawansowane negocjacje ze stroną rosyjską.

Spadek cen ropy Brent po ataku powietrznym USA na dżihadystów w Iraku

(REUTERS/AP/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Na nowojorskiej giełdzie w ostatni piątek cena ropy naftowej Brent spadła  do 105 dol. za baryłkę po amerykańskich nalotach na siły islamistów ISIS w Iraku. Po tej informacji analitycy rynku ropy obniżyli ryzyko przerw w dostawach tego surowca  z Iraku, drugiego po Arabii Saudyjskiej pro.ducenta OPEC. Cena ropy Brent poprzedniego dnia ( w czwartek) wzrosła po oficjalnym komunikacie, że Stany Zjednoczone rozważają naloty na siły dżihadistów ISIS atakujących region kurdyjski. Jednak po nalotach nastroje się odwróciły. „Ataki powietrzne lotnictwa USA dają pewną gwarancję, że powstała w Iraku linia obrony nie do sforsowania dla ISIS i jest perspektywa wymuszenia stabilizacji w Iraku” powiedział Oliver Jakob, analityk Switzerland- Petromatrix. Cena ropy WTI osiągnęła pod koniec sesji w Nowym Jorku w piątek 97,65 dol. za baryłkę, co jest małym spadkiem wobec 98,45 dol. w ciągu dnia. Ceny Brent osiągnęły powyżej 115 dol. za baryłkę w połowie czerwca na skutek obaw, że działania wojenne w Iraku wstrzymają dostawy ropy. Ale ceny Brent spadły o mniej więcej 10 dol., gdy stało się jasne, że iracka ropa nadal będzie dostarczana z południowych złóż znajdujących się o 900 km od ataków oddziałów islamistów z ISIS. Raport miesięczny OPEC za lipiec wykazał niewielki wzrost produkcji ropy w Iraku – o 167 tys. baryłek dziennie w całym ubiegłym miesiącu i niewielką korektę popytu na ropę w dół.

Genel Energy: kurdyjskie zagłębie ropy i gazu pozostaje  bezpieczne.  

(RIGZONE/AP/TERESA WÓJCIK)

Niezależna firma naftowa Genel Energy poinformowała,  że należące do niej złoża Taq Taq i Tawke w irackim Kurdystanie „pozostają bezpiecznie”. Nie są zagrożone  walkami, jakie w ostatnich dniach toczą się na tym terenie – tj. w pobliżu stolicy Kurdystanu  Irbil – siły broniące Kurdystanu przed atakami dżihadistów z ISIS/ISIL. Przedstawiciel Genel Energy powiedział, że  „rząd Kurdystanu nadal sprawuje pełną władzę nad tym autonomicznym regionem w Iraku oraz zapewnia  bezpieczeństwo urządzeń wydobywczych i infrastruktury przesyłowej ropy”.  Firma kontynuowała produkcję – 230 tys. baryłek dziennie w ostatnim tygodniu. Genel Energy jest jedną z kilku firm naftowych i gazowych działających w Kurdystanie, które w tym regionie prowadzą normalną  działalność wydobywczą.  W ub. czwartek także norweska firma DNO  International poinformowała, że bez zagrożeń produkuje ropę  w Kurdystanie. Regionalny rząd Kurdystanu  przedwczoraj powiedział, że eksport ropy z tego regionu przebiega bez przeszkód,  rurociąg do Turcji jest niezagrożony i  działa normalnie przysyłając 120 tys. baryłek dziennie. Genel Energy jest spółką naftową z większościowym udziałem  tureckim,  z siedzibą w Jersey i biurem terenowym w Turcji . Prowadzi na szeroką skalę działalność poszukiwawczo-wydobywczą w irackim Kurdystanie z planami rozszerzenia prac na inne kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.  Została utworzona w 2011 r.   prezesem  jest Tony Hayward .Spółka jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Rosnieft i Exxon Mobil wiercą na Morzu Karskim

(ROSNIEFT/WOJCIECH JAKÓBIK)

Spółka joint venture amerykańskiego Exxon Mobil i rosyjskiego Rosnieftu – Karmorneftegaz rozpoczęła wiercenia na wiertni Zachodnia Alfa na Morzu Karskim. Prace uroczyście otworzył prezydent Rosji Władimir Putin łącząc się za pomocą telekonferencji z prezesem Rosnieftu Igorem Sieczynem. Uznał, że wydarzenie jest najważniejsze w całym roku dla branży wydobycia ropy i gazu na świecie. Jego zdaniem wydobycie ropy z szelfu arktycznego będzie miało kluczowe znaczenie dla rosyjskiej gospodarki.

Jamał LNG bez opóźnień

(OIL AND GAS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dyrektor Novateku Leonid Michelson poinformował, że projekt Jamał LNG postępuje naprzód pomimo zachodnich sankcji przeciwko tej firmie. Budowa portu LNG w Sabecie trwa. Michelson przyznaje, że ze względu na sankcje udziałowcy projektu – francuski Total i chiński CNPC – będą musiały szukać nowych źródeł finansowania. Liczy także na zwiększenie ich udziału finansowego w przedsięwzięciu. Przekonuje, że budowa zakończy się zgodnie z terminem.

Raport OPEC:  zapowiada się lekki spadek popytu na ropę w całym roku 2014

(REUTERS/BLOOMBERG/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Raport miesięczny OPEC za lipiec b.r. wykazał niewielki wzrost produkcji ropy w Iraku – o 167 tys. baryłek dziennie w całym ubiegłym miesiącu i niewielką korektę popytu na ropę z OPEC w dół. Raport podaje prognozę na cały rok bieżący, wg której w skali całego roku popyt na ropę Brent nieznacznie spadnie – o 30 tys. baryłek dziennie. Spadek spowodowany ma być słabszym od oczekiwań popytem na tę ropę w USA. „W Stanach Zjednoczonych popyt na ropę jest silnie uzależniony od wzrostu amerykańskiej gospodarki, jednak w coraz większym stopniu ten popyt jest pokrywany własną ropą łupkową”. Raport OPEC prognozuje, że w 2015 r. presja popytowa na ropę z krajów OPEC nadal będzie niższa pomimo lekkiego wzrostu ogólnego globalnego wzrostu zapotrzebowania na ten surowiec. Powodem jest boom ropy łupkowej w USA, który coraz bardziej wpływa na światowe rynki ropy. W tym roku prognoza globalnego popytu na ropę z krajów OPEC wynosi do 29,6 mln baryłek dziennie, mniej o 70 tys. baryłek w stosunku do poprzedniego szacunku. Prognoza na 2015 r. przewiduje nieco mniej – 29,36 mln baryłek dziennie. Dwa inne raporty prognozujące globalny popyt i podaż ropy w 2015 r. są spodziewane  w najbliższy wtorek,. Będą to raporty Międzynarodowej Agencji Energii, oraz Urzędu Informacji Energetycznej USA ( US Energy Information Administration – EIA).

INFRASTRUKTURA

Więcej nowoczesnych dróg

(ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Rząd, na wniosek ministra infrastruktury i rozwoju, przyjął zmiany do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Dzięki nim do Programu wprowadzone zostały nowe zadania: budowa drogi ekspresowej S6 Szczecin – Koszalin, wraz z obwodnicą Koszalina i Sianowa oraz obwodnice Wałcza w ciągu S10 i Szczecinka w ciągu S11. Inwestycje te mają kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego województwa zachodniopomorskiego, poprawią także dostępność transportową portów morskich. Kolejną zmianą w Programie jest podwyższenie klasy technicznej części obwodnicy Olsztyna na odcinku Olsztyn Południe – Olsztyn Wschód. Odcinek ten będzie realizowany jako droga ekspresowa. Dzięki dodaniu do Programu nowych inwestycji wartość zadań zaplanowanych do realizacji w ramach załączników 5 i 6 wyniesie 72,3 mld zł.

Dalsze inwestycje w transporcie kolejowym

(ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Zmiany przyjęte przez rząd w Wieloletnim Planie Inwestycji Kolejowych oznaczają kontynuację szeroko zakrojonych inwestycji w transporcie kolejowym, zapoczątkowanych w 2007 r. Ich celem jest przekształcenie kolei w środek transportu konkurencyjny wobec innych przewoźników. Spółka PKP PLK w 2014 r. zgłosi sześć projektów do pierwszego konkursu w ramach nowego instrumentu finansowego Unii Europejskiej – Funduszu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Będą to inwestycje prowadzone na: linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław-Poznań, etap IV, odcinek granica woj. dolnośląskiego-Czempiń; linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa-Poznań, odcinek Sochaczew-Swarzędz; linii kolejowej Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki (linia nr 447); linii obwodowej w Warszawie (odcinek Warszawa Gołąbki – Warszawa Zachodnia-Warszawa Gdańska); linii E75 na odcinku Sadowne-Białystok oraz pozostałe prace na odcinku Warszawa Rembertów-Sadowne, a także prace na linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny-Szczecin Dąbie.

W 40 minut pociągiem z Rybnika do Chałupek

(ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Podróże na linii Rybnik-Wodzisław Śląski-Chałupki mają być bezpieczne i bardziej komfortowe. PKP PLK deklarują, że rewitalizacja liczącej 32 km trasy zakończy się w drugiej połowie 2015 r. – Na Śląsku PKP modernizuje 500 km torów. Wartość projektów to blisko 4 mld zł. Trasa z Rybnika do Chałupek jest ważną częścią regionalnej sieci kolejowej. Pozwala łatwo dostać się koleją np. do czeskiej Ostrawy. To także ważny korytarz dla transportu towarowego – powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą na rewitalizację linii. Zaplanowano przebudowę 13 peronów. Zyskają one oświetlenie i zostaną wyposażone m.in. w wiaty dla podróżnych, zegary oraz megafony do zapowiadania pociągów. Dodatkowo na stacjach zostanie zainstalowany monitoring. Rewitalizacja obejmie pełną wymianę torów i sieci trakcyjnej, co pozwoli na przywrócenie maksymalnej prędkości 80 km/h dla pociągów pasażerskich. Zrewitalizowaną trasę pociągi regionalne pokonają w 40 min. Całkowita wartość inwestycji to 159,7 mln zł, z czego 98 mln zł stanowią środki Programu Infrastruktura i Środowisko.

Umowa na kolejny odcinek S8 w województwie podlaskim

(GDDKiA)

Podpisano umowę na budowę 15,39 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S8 na odcinku od Obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina (wraz z obejściem tej miejscowości). Nie później niż w ciągu 30 dni przekazany zostanie wykonawcy plac budowy i ruszą prace. Wykonawca, firma Astaldi wybuduje ten odcinek w 22 miesiące (z wyłączeniem okresów zimowych), za 434,8 mln zł. Na wybudowany odcinek Włosi oferują 10-letnią gwarancję.

Inwestycja obejmuje budowę dwóch jezdni po 2 pasy ruchu w każda stronę (2×3,5 m), pasów awaryjnych po 2,5 m. każdy. Obciążenie 115 kN/oś. Na w/w odcinku zaprojektowano budowę 2 węzłów drogowych: węzeł „ Kołaki” i węzeł „Mężenin”. Przetarg na ten odcinek został rozstrzygnięty 4 czerwca tego roku. Trwa postępowanie przetargowe na wykonanie dwóch pozostałych odcinków S8 na Podlasiu: od granicy województwa do obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa oraz od Mężenina do Jeżewa. Ich rozstrzygniecie planowane jest jeszcze w tym roku.

Nysa będzie miała obwodnicę

(GDDKiA)

Podpisano umowę na budowę obwodnicy Nysy w ciągu dróg krajowych nr 46 i 41. W przetargu na budowę obwodnicy wystartowało 8 wykonawców. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm „Mota Engil” Kraków i „Himmel & Papesch” Opole. Wykonawca ten zaproponował realizację zadania za kwotę 307,440 mln zł dając na wykonane prace 10 lat gwarancji. Obwodnica ma być gotowa w 32 miesiące od dnia podpisania umowy. Zadanie zostanie zrealizowane w systemie Projektuj & Buduj. Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji budowy obwodnicy Nysy GDDKiA uzyskała w 2009 r. W kolejnych latach trwały starania o uzyskanie finansowania tej inwestycji, które zostały uwieńczone w roku 2013, kiedy to GDDKiA mogła ogłosić przetarg. Po dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności podpisana zostaje umowa z wykonawcą.

Coraz więcej nawierzchni na budowanej A4 Tarnów-Dębica

(GDDKiA)

Na budowanym  odcinku A4 pomiędzy Tarnowem a Dębicą na ułożono już 92 % warstwy wiążącej czyli przedostatniej i 72 % warstwy ścieranej czyli ostatniej warstwy nawierzchni. Trwają prace na  16 obiektach inżynierskich ( mostach, wiaduktach, estakadzie nad rzeką Wisłoką ), natomiast część wiaduktów jest ukończona. Pod autostradą można  przejechać 3 wiaduktami w miejscowościach Stare Żukowice, Kolonia Żyraków i Kozłów. Nad autostradą pojazdy korzystające z dróg powiatowych przejeżdżają  przez nowe obiekty w miejscowościach : Zaczarnie, Nowe Żukowice, Jaźwiny, Borowa, Żyraków i Pustynia.

850 osób i 250 maszyn budowlanych pracuje codziennie na budowanej A4 Tarnów – Dębica. W ostatnich dniach wykonawca realizował prace na trasie głównej i drogach poprzecznych, gdzie układano nawierzchnię, wywożono nieprzydatny materiał z budowy, wbudowywano i zagęszczano górne warstwy nasypów na drogach dojazdowych i serwisowych.

Nowa płyta cargo na Lotnisku Chopina

(Lotnisko Chopina)

Na Lotnisku Chopina zakończyła się budowa nowej płyty postojowej dla samolotów transportowych (PPS 12). Dzięki niej warszawski port przygotowuje się do obsługi stale rosnącego ruchu cargo. Nowa powierzchnia postojowa zlokalizowana jest tuż obok istniejącej płyty cargo w południowej części lotniska. Może pomieścić trzy statki powietrzne kodu F (np. An-124 Rusłan) lub sześć samolotów kodu C (Boeing 737 lub Airbus A320). – Inwestycja ta jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie w zakresie obsługi samolotów transportowych na Lotnisku Chopina. Ruch cargo dynamicznie rośnie i potrzebujemy coraz więcej miejsc postojowych dla transportowców – wyjaśnia Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina. Lotnisko Chopina obsługuje ponad 70 proc. ruchu towarowego w Polsce. W I półroczu 2014 r. warszawski port obsłużył ponad 27,3 tys. ton frachtu – o 18,4 proc. więcej niż w tym samym okresie 2013 r.

Lipiec: 2,3 proc. mniej pasażerów na Lotnisku Chopina

(Lotnisko Chopina)

Ponad 1,151 mln osób zostało odprawionych na Lotnisku Chopina w lipcu 2014 r. W porównaniu do lipca 2013 r. wynik ten jest o 2,3 proc. gorszy, ale to i tak drugi najlepszy wynik lipca w historii warszawskiego portu. – Wynik lipca zeszłego roku – 1 mln 178 tys. – był rekordowym wynikiem miesięcznym w historii Lotniska Chopina. Wynik lipca br. – 1 mln 151 tys. – ustępuje mu jedynie o 2,3 proc. mimo, że w Warszawie nie operuje już Ryanair, który w zeszłym roku obsługiwał ponad 10 proc. wszystkich pasażerów – analizuje Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina. Łącznie od początku roku na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało blisko 6 mln osób, z czego ponad 5,26 mln w ruchu międzynarodowym (spadek o 5,5 proc.) oraz 700 tys. w ruchu krajowym (wzrost o 9,6 proc). Liczba operacji lotniczych zmniejszyła się w czerwcu o 3,8 proc. i wyniosła łącznie 13,4 tys.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Website | + posts

ENERGETYKA

Włosi blokują współpracę z Rosnieftem

(BLOOMBERG/WOJCIECH JAKÓBIK)

Firma rafineryjna Saras z Włoch zatrzymała plany stworzenia joint venture z rosyjskim Rosnieftem. Jak powód podała pogarszające się relacje Rosji z krajami europejskim będące wynikiem „ostatnich wydarzeń politycznych”. Rosnieft posiada 21 procent akcji Sarasu. Udziałowcem większościowym jest rodzina Moratti. Spółka zarządza rafinerią Sarroch w Sardyniii o przepustowości 300 tysięcy baryłek ropy dziennie.

Z Austrii: Pilnie trzeba znieść sankcje wobec Rosji

(REUTERS/AFP/TERESA WÓJCIK/RIA NOVOSTI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Przywódca największej opozycyjnej partii w Austrii, FPO (Wolnościowa Partia Austrii),  Heinz Christian Strach oświadczył wczoraj, że należy jak najprędzej znieść sankcje wobec Rosji i powrócić do dyplomatycznego  trybu rozwiązywania konfliktu ukraińskiego. Strach argumentował,  że kilka dni po wprowadzeniu sankcji spełniły się jego najczarniejsze przewidywania. Sankcje przyniosły poważne szkody austriackiemu rolnictwu, podobnie zresztą, jak i rolnictwu w innych krajach Unii Europejskiej. „Metody zimnej wojny nie są dostosowane do specyficznych konfliktów XXI wieku – podkreślił Strach. – Zwłaszcza nie do sytuacji, kiedy niemal cała Unia Europejska jest uzależniona od rosyjskich surowców energetycznych. A to uzależnienie jednocześnie jest gwarancją europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.”   Tymczasem austriacka firma OMV przekonuje, że budowa gazociągu South Stream będzie kontynuowana pomimo sankcji Zachodu. Jej przedstawiciele twierdzą, że im więcej nowych połączeń gazowych, tym lepiej, bez względu na to, czy chodzi o projekty rosyjskie czy inne.

Bułgaria zbuduje elektrownię atomową z Amerykanami

(NOVINITE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Umowa udziałowców projektu Elektrowni Atomowej Kozłoduj została opublikowana w sieci. Dotyczy porozumienia między konsorcjum Kozłoduj a amerykańskim Westinghouse Electric. Na publikację pełnej umowy naciskali Bułgarzy. Amerykanie chcieli chronić część zapisów umowy zasłaniając się groźbą szkód jakie wyrządziłaby im ich prezentacja opinii publicznej.

Ukraina może zatrzymać tranzyt gazu do Europy           

(RBC/WOJCIECH JAKÓBIK)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że w skład sankcji jego kraju przeciwko Rosji za aneksję Krymu i agresję we wschodniej części tego państwa, może wejść zakaz tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium ukraińskie. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. We wtorek przegłosuje go Werchowna Rada. Do tej pory Kijów przekonywał, że Ukraina jest godnym zaufania krajem tranzytowym a dostawom gazu z Rosji do klientów europejskich przez jej terytorium nie są zagrożone, pomimo konfliktu na wschodzie kraju.

Schlumberger wygrał przetarg na odwierty dla Statoil

(REUTERS/RIGZONE/AP/TERESA WÓJCIK)

W miniony piątek Statoil ogłosił, że Schlumberger  wygrał przetarg na dwuletni kontrakt wartości 185 mln dol.  Schlumberger będzie realizować zintegrowane usługi wiertnicze na sześciu głównych obszarach eksploatacyjnych na norweskim szelfie kontynentalnym. Usługi będą obejmować  wykonywanie wierceń  kierunkowych, przeprowadzenie pomiarów podczas wiercenia, oraz inne usługi  towarzyszące wierceniom na sześciu obszarach:  Gullfaks Satelity, Snorre, Statfjord, Tordis / Vigdis i Visund.

MOL przekazuje Chorwacji – możemy zrezygnować z własności INA

(HINA/JUTARNIJ/PORTFOLIO/TERESA WÓJCIK)

W sprawozdaniu za pierwsze półrocze, MOL oskarżył rząd chorwacki o spowodowanie spadku wartości akcji węgierskiego koncernu oraz o 4 proc. niższy  zysk netto niż w ub.r. MOL stracił na tym około 200 mln dol. Brak zaufania do akcji MOL na giełdach  powoduje niepewna sytuacja co do chorwackiego koncernu INA, którego większościowym udziałowcem jest MOL. Z Budapesztu przesyłane są monity pod adresem rządu chorwackiego, który posiada nieco ponad 44 proc. akcji INA. Mg informacji w mediach, Węgrom chodzi o to, że negatywny wpływ na funkcjonowanie koncernu INA/MOL mają regulacje prawne wprowadzone obecnie w Chorwacji, które są niezgodne z regulacjami węgierskimi. Odpowiedzialny za energetykę chorwacki minister Ivan Vrdoljak nie komentuje publicznie sytuacji i nie reaguje na zarzuty przedstawicieli MOL, jakiś czas temu stwierdził jednak, że rząd w Zagrzebiu może odkupić większościowy pakiet od MOL. Jednak premier chorwacki Zoran Milanović nazwał ten pomysł „awanturniczym” i nakazał kontynuowanie negocjacji z Węgrami. Jednocześnie toczy się postępowanie arbitrażowe, jeśli orzeczenie arbitrażu będzie korzystne dla Chorwacji – MOL musiałby znacznie obniżyć cenę wykupu swojej części akcji INA, poniżej kwoty, jaką zapłacił za nabycie 49,1 proc. udziału w chorwackim koncernie. Jedyną korzystną cenę za przejęcie owych 49,1 proc. chce zapłacić Węgrom rosyjski koncern (nazwy oficjalnie się nie wymienia, media wymieniają Rosnieft). Transakcja ta jest nie do przyjęcia obecnie dla Brukseli, jednak MOL prowadzi dość zaawansowane negocjacje ze stroną rosyjską.

Spadek cen ropy Brent po ataku powietrznym USA na dżihadystów w Iraku

(REUTERS/AP/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Na nowojorskiej giełdzie w ostatni piątek cena ropy naftowej Brent spadła  do 105 dol. za baryłkę po amerykańskich nalotach na siły islamistów ISIS w Iraku. Po tej informacji analitycy rynku ropy obniżyli ryzyko przerw w dostawach tego surowca  z Iraku, drugiego po Arabii Saudyjskiej pro.ducenta OPEC. Cena ropy Brent poprzedniego dnia ( w czwartek) wzrosła po oficjalnym komunikacie, że Stany Zjednoczone rozważają naloty na siły dżihadistów ISIS atakujących region kurdyjski. Jednak po nalotach nastroje się odwróciły. „Ataki powietrzne lotnictwa USA dają pewną gwarancję, że powstała w Iraku linia obrony nie do sforsowania dla ISIS i jest perspektywa wymuszenia stabilizacji w Iraku” powiedział Oliver Jakob, analityk Switzerland- Petromatrix. Cena ropy WTI osiągnęła pod koniec sesji w Nowym Jorku w piątek 97,65 dol. za baryłkę, co jest małym spadkiem wobec 98,45 dol. w ciągu dnia. Ceny Brent osiągnęły powyżej 115 dol. za baryłkę w połowie czerwca na skutek obaw, że działania wojenne w Iraku wstrzymają dostawy ropy. Ale ceny Brent spadły o mniej więcej 10 dol., gdy stało się jasne, że iracka ropa nadal będzie dostarczana z południowych złóż znajdujących się o 900 km od ataków oddziałów islamistów z ISIS. Raport miesięczny OPEC za lipiec wykazał niewielki wzrost produkcji ropy w Iraku – o 167 tys. baryłek dziennie w całym ubiegłym miesiącu i niewielką korektę popytu na ropę w dół.

Genel Energy: kurdyjskie zagłębie ropy i gazu pozostaje  bezpieczne.  

(RIGZONE/AP/TERESA WÓJCIK)

Niezależna firma naftowa Genel Energy poinformowała,  że należące do niej złoża Taq Taq i Tawke w irackim Kurdystanie „pozostają bezpiecznie”. Nie są zagrożone  walkami, jakie w ostatnich dniach toczą się na tym terenie – tj. w pobliżu stolicy Kurdystanu  Irbil – siły broniące Kurdystanu przed atakami dżihadistów z ISIS/ISIL. Przedstawiciel Genel Energy powiedział, że  „rząd Kurdystanu nadal sprawuje pełną władzę nad tym autonomicznym regionem w Iraku oraz zapewnia  bezpieczeństwo urządzeń wydobywczych i infrastruktury przesyłowej ropy”.  Firma kontynuowała produkcję – 230 tys. baryłek dziennie w ostatnim tygodniu. Genel Energy jest jedną z kilku firm naftowych i gazowych działających w Kurdystanie, które w tym regionie prowadzą normalną  działalność wydobywczą.  W ub. czwartek także norweska firma DNO  International poinformowała, że bez zagrożeń produkuje ropę  w Kurdystanie. Regionalny rząd Kurdystanu  przedwczoraj powiedział, że eksport ropy z tego regionu przebiega bez przeszkód,  rurociąg do Turcji jest niezagrożony i  działa normalnie przysyłając 120 tys. baryłek dziennie. Genel Energy jest spółką naftową z większościowym udziałem  tureckim,  z siedzibą w Jersey i biurem terenowym w Turcji . Prowadzi na szeroką skalę działalność poszukiwawczo-wydobywczą w irackim Kurdystanie z planami rozszerzenia prac na inne kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.  Została utworzona w 2011 r.   prezesem  jest Tony Hayward .Spółka jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Rosnieft i Exxon Mobil wiercą na Morzu Karskim

(ROSNIEFT/WOJCIECH JAKÓBIK)

Spółka joint venture amerykańskiego Exxon Mobil i rosyjskiego Rosnieftu – Karmorneftegaz rozpoczęła wiercenia na wiertni Zachodnia Alfa na Morzu Karskim. Prace uroczyście otworzył prezydent Rosji Władimir Putin łącząc się za pomocą telekonferencji z prezesem Rosnieftu Igorem Sieczynem. Uznał, że wydarzenie jest najważniejsze w całym roku dla branży wydobycia ropy i gazu na świecie. Jego zdaniem wydobycie ropy z szelfu arktycznego będzie miało kluczowe znaczenie dla rosyjskiej gospodarki.

Jamał LNG bez opóźnień

(OIL AND GAS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dyrektor Novateku Leonid Michelson poinformował, że projekt Jamał LNG postępuje naprzód pomimo zachodnich sankcji przeciwko tej firmie. Budowa portu LNG w Sabecie trwa. Michelson przyznaje, że ze względu na sankcje udziałowcy projektu – francuski Total i chiński CNPC – będą musiały szukać nowych źródeł finansowania. Liczy także na zwiększenie ich udziału finansowego w przedsięwzięciu. Przekonuje, że budowa zakończy się zgodnie z terminem.

Raport OPEC:  zapowiada się lekki spadek popytu na ropę w całym roku 2014

(REUTERS/BLOOMBERG/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Raport miesięczny OPEC za lipiec b.r. wykazał niewielki wzrost produkcji ropy w Iraku – o 167 tys. baryłek dziennie w całym ubiegłym miesiącu i niewielką korektę popytu na ropę z OPEC w dół. Raport podaje prognozę na cały rok bieżący, wg której w skali całego roku popyt na ropę Brent nieznacznie spadnie – o 30 tys. baryłek dziennie. Spadek spowodowany ma być słabszym od oczekiwań popytem na tę ropę w USA. „W Stanach Zjednoczonych popyt na ropę jest silnie uzależniony od wzrostu amerykańskiej gospodarki, jednak w coraz większym stopniu ten popyt jest pokrywany własną ropą łupkową”. Raport OPEC prognozuje, że w 2015 r. presja popytowa na ropę z krajów OPEC nadal będzie niższa pomimo lekkiego wzrostu ogólnego globalnego wzrostu zapotrzebowania na ten surowiec. Powodem jest boom ropy łupkowej w USA, który coraz bardziej wpływa na światowe rynki ropy. W tym roku prognoza globalnego popytu na ropę z krajów OPEC wynosi do 29,6 mln baryłek dziennie, mniej o 70 tys. baryłek w stosunku do poprzedniego szacunku. Prognoza na 2015 r. przewiduje nieco mniej – 29,36 mln baryłek dziennie. Dwa inne raporty prognozujące globalny popyt i podaż ropy w 2015 r. są spodziewane  w najbliższy wtorek,. Będą to raporty Międzynarodowej Agencji Energii, oraz Urzędu Informacji Energetycznej USA ( US Energy Information Administration – EIA).

INFRASTRUKTURA

Więcej nowoczesnych dróg

(ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Rząd, na wniosek ministra infrastruktury i rozwoju, przyjął zmiany do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Dzięki nim do Programu wprowadzone zostały nowe zadania: budowa drogi ekspresowej S6 Szczecin – Koszalin, wraz z obwodnicą Koszalina i Sianowa oraz obwodnice Wałcza w ciągu S10 i Szczecinka w ciągu S11. Inwestycje te mają kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego województwa zachodniopomorskiego, poprawią także dostępność transportową portów morskich. Kolejną zmianą w Programie jest podwyższenie klasy technicznej części obwodnicy Olsztyna na odcinku Olsztyn Południe – Olsztyn Wschód. Odcinek ten będzie realizowany jako droga ekspresowa. Dzięki dodaniu do Programu nowych inwestycji wartość zadań zaplanowanych do realizacji w ramach załączników 5 i 6 wyniesie 72,3 mld zł.

Dalsze inwestycje w transporcie kolejowym

(ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Zmiany przyjęte przez rząd w Wieloletnim Planie Inwestycji Kolejowych oznaczają kontynuację szeroko zakrojonych inwestycji w transporcie kolejowym, zapoczątkowanych w 2007 r. Ich celem jest przekształcenie kolei w środek transportu konkurencyjny wobec innych przewoźników. Spółka PKP PLK w 2014 r. zgłosi sześć projektów do pierwszego konkursu w ramach nowego instrumentu finansowego Unii Europejskiej – Funduszu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Będą to inwestycje prowadzone na: linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław-Poznań, etap IV, odcinek granica woj. dolnośląskiego-Czempiń; linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa-Poznań, odcinek Sochaczew-Swarzędz; linii kolejowej Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki (linia nr 447); linii obwodowej w Warszawie (odcinek Warszawa Gołąbki – Warszawa Zachodnia-Warszawa Gdańska); linii E75 na odcinku Sadowne-Białystok oraz pozostałe prace na odcinku Warszawa Rembertów-Sadowne, a także prace na linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny-Szczecin Dąbie.

W 40 minut pociągiem z Rybnika do Chałupek

(ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

Podróże na linii Rybnik-Wodzisław Śląski-Chałupki mają być bezpieczne i bardziej komfortowe. PKP PLK deklarują, że rewitalizacja liczącej 32 km trasy zakończy się w drugiej połowie 2015 r. – Na Śląsku PKP modernizuje 500 km torów. Wartość projektów to blisko 4 mld zł. Trasa z Rybnika do Chałupek jest ważną częścią regionalnej sieci kolejowej. Pozwala łatwo dostać się koleją np. do czeskiej Ostrawy. To także ważny korytarz dla transportu towarowego – powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą na rewitalizację linii. Zaplanowano przebudowę 13 peronów. Zyskają one oświetlenie i zostaną wyposażone m.in. w wiaty dla podróżnych, zegary oraz megafony do zapowiadania pociągów. Dodatkowo na stacjach zostanie zainstalowany monitoring. Rewitalizacja obejmie pełną wymianę torów i sieci trakcyjnej, co pozwoli na przywrócenie maksymalnej prędkości 80 km/h dla pociągów pasażerskich. Zrewitalizowaną trasę pociągi regionalne pokonają w 40 min. Całkowita wartość inwestycji to 159,7 mln zł, z czego 98 mln zł stanowią środki Programu Infrastruktura i Środowisko.

Umowa na kolejny odcinek S8 w województwie podlaskim

(GDDKiA)

Podpisano umowę na budowę 15,39 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S8 na odcinku od Obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina (wraz z obejściem tej miejscowości). Nie później niż w ciągu 30 dni przekazany zostanie wykonawcy plac budowy i ruszą prace. Wykonawca, firma Astaldi wybuduje ten odcinek w 22 miesiące (z wyłączeniem okresów zimowych), za 434,8 mln zł. Na wybudowany odcinek Włosi oferują 10-letnią gwarancję.

Inwestycja obejmuje budowę dwóch jezdni po 2 pasy ruchu w każda stronę (2×3,5 m), pasów awaryjnych po 2,5 m. każdy. Obciążenie 115 kN/oś. Na w/w odcinku zaprojektowano budowę 2 węzłów drogowych: węzeł „ Kołaki” i węzeł „Mężenin”. Przetarg na ten odcinek został rozstrzygnięty 4 czerwca tego roku. Trwa postępowanie przetargowe na wykonanie dwóch pozostałych odcinków S8 na Podlasiu: od granicy województwa do obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa oraz od Mężenina do Jeżewa. Ich rozstrzygniecie planowane jest jeszcze w tym roku.

Nysa będzie miała obwodnicę

(GDDKiA)

Podpisano umowę na budowę obwodnicy Nysy w ciągu dróg krajowych nr 46 i 41. W przetargu na budowę obwodnicy wystartowało 8 wykonawców. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm „Mota Engil” Kraków i „Himmel & Papesch” Opole. Wykonawca ten zaproponował realizację zadania za kwotę 307,440 mln zł dając na wykonane prace 10 lat gwarancji. Obwodnica ma być gotowa w 32 miesiące od dnia podpisania umowy. Zadanie zostanie zrealizowane w systemie Projektuj & Buduj. Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji budowy obwodnicy Nysy GDDKiA uzyskała w 2009 r. W kolejnych latach trwały starania o uzyskanie finansowania tej inwestycji, które zostały uwieńczone w roku 2013, kiedy to GDDKiA mogła ogłosić przetarg. Po dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności podpisana zostaje umowa z wykonawcą.

Coraz więcej nawierzchni na budowanej A4 Tarnów-Dębica

(GDDKiA)

Na budowanym  odcinku A4 pomiędzy Tarnowem a Dębicą na ułożono już 92 % warstwy wiążącej czyli przedostatniej i 72 % warstwy ścieranej czyli ostatniej warstwy nawierzchni. Trwają prace na  16 obiektach inżynierskich ( mostach, wiaduktach, estakadzie nad rzeką Wisłoką ), natomiast część wiaduktów jest ukończona. Pod autostradą można  przejechać 3 wiaduktami w miejscowościach Stare Żukowice, Kolonia Żyraków i Kozłów. Nad autostradą pojazdy korzystające z dróg powiatowych przejeżdżają  przez nowe obiekty w miejscowościach : Zaczarnie, Nowe Żukowice, Jaźwiny, Borowa, Żyraków i Pustynia.

850 osób i 250 maszyn budowlanych pracuje codziennie na budowanej A4 Tarnów – Dębica. W ostatnich dniach wykonawca realizował prace na trasie głównej i drogach poprzecznych, gdzie układano nawierzchnię, wywożono nieprzydatny materiał z budowy, wbudowywano i zagęszczano górne warstwy nasypów na drogach dojazdowych i serwisowych.

Nowa płyta cargo na Lotnisku Chopina

(Lotnisko Chopina)

Na Lotnisku Chopina zakończyła się budowa nowej płyty postojowej dla samolotów transportowych (PPS 12). Dzięki niej warszawski port przygotowuje się do obsługi stale rosnącego ruchu cargo. Nowa powierzchnia postojowa zlokalizowana jest tuż obok istniejącej płyty cargo w południowej części lotniska. Może pomieścić trzy statki powietrzne kodu F (np. An-124 Rusłan) lub sześć samolotów kodu C (Boeing 737 lub Airbus A320). – Inwestycja ta jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie w zakresie obsługi samolotów transportowych na Lotnisku Chopina. Ruch cargo dynamicznie rośnie i potrzebujemy coraz więcej miejsc postojowych dla transportowców – wyjaśnia Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina. Lotnisko Chopina obsługuje ponad 70 proc. ruchu towarowego w Polsce. W I półroczu 2014 r. warszawski port obsłużył ponad 27,3 tys. ton frachtu – o 18,4 proc. więcej niż w tym samym okresie 2013 r.

Lipiec: 2,3 proc. mniej pasażerów na Lotnisku Chopina

(Lotnisko Chopina)

Ponad 1,151 mln osób zostało odprawionych na Lotnisku Chopina w lipcu 2014 r. W porównaniu do lipca 2013 r. wynik ten jest o 2,3 proc. gorszy, ale to i tak drugi najlepszy wynik lipca w historii warszawskiego portu. – Wynik lipca zeszłego roku – 1 mln 178 tys. – był rekordowym wynikiem miesięcznym w historii Lotniska Chopina. Wynik lipca br. – 1 mln 151 tys. – ustępuje mu jedynie o 2,3 proc. mimo, że w Warszawie nie operuje już Ryanair, który w zeszłym roku obsługiwał ponad 10 proc. wszystkich pasażerów – analizuje Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina. Łącznie od początku roku na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało blisko 6 mln osób, z czego ponad 5,26 mln w ruchu międzynarodowym (spadek o 5,5 proc.) oraz 700 tys. w ruchu krajowym (wzrost o 9,6 proc). Liczba operacji lotniczych zmniejszyła się w czerwcu o 3,8 proc. i wyniosła łącznie 13,4 tys.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Website | + posts

Najnowsze artykuły