Najważniejsze informacje dla biznesu

7.08.2014 ALERT

ENERGETYKA

Priorytet nowego rządu Bułgarii – lojalność wobec Zachodu

(NOVINITE/AFP/BLIC/TERESA WÓJCIK)

Bułgaria musi dać jasny sygnał, że jest w pełni lojalnym członkiem Unii Europejskiej oraz NATO. To będzie priorytetem Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział wczoraj nowy szef tego resortu minister Daniel Mitow, który bardzo krytycznie ocenił stosunek rządu byłego premiera Plamena Oreszarskiego do Brukseli i jego lojalność wobec Zachodu, a także jego uległość wobec Moskwy, czego oczywistym dowodem jest „afera z bułgarskim odcinkiem South Stream”. Nowy, zaledwie  36-cioletni minister spraw zagranicznych powiedział też, że po doświadczeniach 2014 r. Bruksela nie może polegać na Bułgarii. Dlatego stosunek Sofii do kryzysu na Ukrainie będzie „papierkiem lakmusowym dla naszych partnerów” – powiedział  Mitow – „Mimo to nie chcę być zbyt krytyczny wobec ustępującego gabinetu, rząd tymczasowy powinien powstrzymać się  od ostrych ocen”.

Sankcje energetyczne to broń obosieczna

(EURACTIV/WEDOMOSTI/AFP/TANJUG/TERESA WÓJCIK)

Po upływie 10 dni od rozszerzenia sankcji wobec Rosji, Kreml coraz konkretniej zapowiada przygotowanie sankcji odwetowych. Kilka z nich jest już podane do wiadomości publicznej. Pierwsza możliwość to zamknięcie korytarzy przelotów dla samolotów krajów zachodnich nad terytorium Rosji, zwłaszcza nad Syberią. Co wydłuży przeloty do Azji i znacznie zwiększy koszty. Druga możliwość to rosyjskie ograniczenia żywności z krajów UE, już stosowana wobec m. in. Polski. Wciąż podnoszony jest problem czy Kreml zastosuje ograniczenia eksportu ropy i gazu do krajów UE. Byłaby to skuteczna broń polityczna, ale znaczna grupa polityków rosyjskich uważa, że ta broń najbardziej zaszkodziłaby samej Rosji. Tym razem zakręcanie kurka byłoby zbyt kosztowne dla Kremla – stwierdza BBC.

Sankcje a PKB Rosji w 2014 roku

(REUTERS/ITAR TASS/AP/TERESA WÓJCIK)

Reuters przeprowadził szybką ankietę wśród największych banków zagranicznych i światowych z pytaniem:  czy zaostrzenie sankcji UE i Stanów Zjednoczonych, a także zaostrzenie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny nie zmieniły perspektywy wzrostu gospodarczego w Rosji w 2014 roku. Na podstawie odpowiedzi analitycy Reutersa opracowali raport, którego najważniejszy wniosek brzmi: w Rosji wzrost PKB nie zmieni się znacząco do końca 2014 r., nawet pod wpływem takich wydarzeń, jak zaostrzenie sankcji Zachodu po strąceniu samolotu malezyjskich linii lotniczych. Jednak ankietowani ekonomiści, zarówno rosyjscy, jak i zagraniczni zauważają też takie niekorzystne zjawiska, jak negatywną dynamikę rubla, spadek inwestycji i odpływ kapitału z Rosji w b.r. Do tego niektórzy dostrzegli tendencję inflacyjną, inni – oceniają, że oczekiwania inflacyjne pozostają bez zmian, jeszcze inni  spodziewają się niedużego spadku – do 6,5 proc. Europejski Bank Centralny prognozuje stopę inflacji w Rosji na koniec 2014 r. na poziomie 6 – 65, proc. Jednak w trzecim kwartale ekonomiści prognozują wskaźnik inflacja  na wyższym poziomie – od 7 do 7,3 proc. Wartość wskaźnika PKB w skali roku szacowana jest na 0,3 proc. t. j. bez żadnych zmian. Jednakże w trzecim i czwartym kwartale wskaźnik najprawdopodobniej spadnie poniżej zera. Spadek inwestycji spodziewany jest na poziomie minus 4 proc. Według co miesięcznego raportu statystycznego nadal pogarszają się perspektywy rubla. Według MFW roczny wzrost PKB w Rosji wniesie w 2014 r. najwyżej 0,2 proc. ale ostatnie zaostrzenie sankcji Zachodu może spowodować nieznaczną recesję ( minus 0,2 proc.) Poważną niewiadomą są konsekwencje gospodarcze wyroku  Międzynarodowego Trybunału w Hadze, Rosja jest zobowiązana do zapłaty 50 mld dol. akcjonariuszom Jukosu. Nieuregulowanie tej kary jest zagrożone aresztowaniem niektórych rosyjskich osobistości publicznych. W ankiecie wzięło udział 15 ekonomistów z następujących banków: Alpha Bank, Bank „Sankt Petersburg”, „Renaissance Capital”, „UralSib”, Bank of America, Merrill Lynch, Capital Economics, Credit Suisse, Danske Bank, HSBC, ING Bank, Nordea, Morgan Stanley, Raiffeisenbank, UniCredit Bank.

Ukraina chce zwiększyć import gazu z Węgier

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ukrtransgaz rozpocznie przyjmowanie zgłoszeń prywatnych firm na kupno gazu dostarczanego przez węgierski rewers gazowy. Jego przepustowość wstępnie szacowano na 1 mld m3 rocznie ale jak podaje Interfax może ona maksymalnie sięgnąć 5-6 mld m3 na rok. Ukraińska firma będzie rozdzielać surowiec w pierwszej kolejności dla gospodarstw domowych i elektrociepłowni, potem do firm i fabryk. Ukraina gromadzi gaz ziemny w magazynach przed zbliżającą się zimą. Aby umożliwić tranzyt gazu do klientów europejskich musi w nich zebrać 17-19 mld m3. W odpowiedzi na spadek importu gazu przez rewers węgierski Ukraińcy informują, że nie był on spowodowany złą wolą Węgrów ale napełnianiem przez nich ich magazynów gazowych. Jak podaje GSE, są zapełnione w 46 procentach (2,865 z 6,17 mld m3). Sytuacja w innych europejskich magazynach prezentuje się następująco:

Niemcy – 83 procent zapełnienia (18,062 z 21,801 mld m3)

Włochy – 86 (14,285/16,558)

Francja – 72 (8,66/11,956)

Słowacja – 87 (2,607/2,992)

Polska – 90 (2,22/2,473)

Ukraina – 45,8 (14,6/32)

Ukraińcy cały import gazu ziemnego realizują za pomocą połączeń gazowych z krajami europejskimi. Rosja przestała dostarczać surowiec po wprowadzeniu przedpłat przez rosyjski Gazprom. Rozmowy z udziałem Komisji Europejskiej na temat ukraińskiego długu gazowego mogą ruszyć ponownie na przełomie sierpnia i września tego roku.

Pakt Iran-Rosja bez szczegółów

(PRIME/REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK/FOX NEWS/TERESA WÓJCIK)

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak ocenił, że jego kraj mógłby wesprzeć Iran w sprzedaży jego ropy naftowej, także poprzez skup surowca. Wolumen ma zostać określony w przyszłości przez rynek, ale zapotrzebowanie pojawi się z pewnością w związku z rosnącym zapotrzebowaniem sektora przemysłowego – przekonuje Nowak.  W przeciwieństwie do pierwotnego komunikatu rosyjskiego na ten temat porozumienie z Iranem na temat wymiany ropy naftowej za maszyny nie zawiera wolumenu ani terminarza ewentualnych dostaw. W styczniu pojawiły się informacje, że zamiana ma opiewać na kwotę 1,5 mld dolarów. Miała ona pozwolić Iranowi na eksport ropy z ominięciem sankcji zachodnich. W obliczu ocieplenia relacji Zachodu z Teheranem umowa stoi pod znakiem zapytania. Ponadto część ekspertów wskazuje, że nawet za pośrednictwem rosyjskim irańska ropa nadal byłaby sprzedawana z naruszeniem sankcji. Poza tym Rosjanie także znajdują się pod pręgieżem sankcji Zachodu w obliczu aneksji Krymu i akcji wojskowej na wschodniej Ukrainie. Wczoraj ( t.j. 7 sierpnia) okazało się, że Kreml ustalił z Iranem – jako państwem także obłożonym sankcjami Zachodu, że we wrześniu b.r. odbędą się negocjacje w sprawie umowy, wg której Iran będzie eksportować do Rosji 2 proc. swojej rocznej produkcji ropy w zamian za rosyjskie towary i urządzenia. Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak podpisał w tej sprawie porozumienia z delegacją irańską, która przebywała w Moskwie. Ustalono, że negocjacje rozpoczną się 9 września.

BG Group: 60-70 mln ton LNG rocznie z USA po 2025 roku

Według BG Group zajmującej się handlem LNG do 2025 roku USA mogłyby eksportować od 60 do 70 mln ton LNG rocznie. Firma posiada udziały w dwóch z 30 projektów LNG, które powstają w Ameryce Północnej. Przekonuje, że eksport gazu skroplonego zwiększą także Kanada i kraje wschodniej Afryki, co sprawi, że rynek LNG będzie coraz bardziej płynny. Jednocześnie BG Group przewiduje, że zapotrzebowanie na tego rodzaju surowiec pozostanie duże i wyniesie około 150 mln ton rocznie w 2025 roku. W przyszłości Amerykanie mogą sprzedawać LNG z użyciem Kanału Panamskiego co dodatkowo obniży i tak niską cenę ich surowca w porównaniu z cenami azjatyckimi.

Chiny zbudują 50 elektrowni gazujących węgiel

(IER/WOJCIECH JAKÓBIK)

Na wyludnionych terenach południowo-wschodniej części kraju Chińczycy planują budowę 50 elektrowni gazujących węgiel. Zamierzają dzięki nim wytwarzać energię elektryczną i zmniejszyć zanieczyszczenie.  Szesnaście z obiektów otrzymało już zgodę na budowę, dwie pilotażowe instalacje zostały już zbudowane, a trzy są już w budowie. Gazowanie węgla pozwoli zmniejszyć emisję zanieczyszczeń, które tworzą smog w chińskich miastach.

INFRASTRUKTURA

PKP Informatyka największym dostawcą rozwiązań i usług informatycznych dla sektora TSL

(PKP Informatyka)

Computerworld wydał kolejną edycję Raportu TOP200. Raport uwzględnia ponad 300 najważniejszych firm branży teleinformatycznej. PKP Informatyka utrzymała w rankingu pierwszą pozycję wśród dostawców rozwiązań i usług informatycznych dedykowanych sektorowi transportu, spedycji i logistyki. Wg GUS sektor informatyczny w Polsce liczy ponad 51 tys. mikroprzedsiębiorstw i jedynie ok. 1700 firm zatrudniających 10 lub więcej osób. Aspirująca do znalezienia się w tabeli głównej firma musi przekroczyć przynajmniej 1 mln zł przychodów ze sprzedaży produktów i usług IT w ciągu roku, którego dotyczy aktualna edycja TOP200. W tabeli głównej PKP Informatyka znalazła się na 65. miejscu.

Więcej nowoczesnych pociągów

(Samorząd Województwa Łódzkiego)

Na torach województwa łódzkiego pojawią się kolejne zmodernizowane pociągi. Marszałek Województwa Łódzkiego podpisał umowę z ZNTK „Mińsk Mazowiecki” na modernizację czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych serii EN 57. Modernizowane przez Województwo Łódzkie pociągi są wyposażane w klimatyzację, gniazdka do podłączenia urządzeń mobilnych, wieszaki na rowery, automaty na przekąski i zimne napoje, system informacji pasażerskiej z monitorami LCD, rozbudowany monitoring, nowoczesne układy napędowe i hamulcowe oraz udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością ruchową. Koszt modernizacji jednego pociągu to 6,3 mln zł netto. Pierwszy odnowiony skład przyjedzie w październiku, następny w listopadzie, a dwa w pierwszej przyszłego roku.

Ścieżki rowerowe w subregionie tarnowskim

(Samorząd Województwa Małopolskiego)

O budowie zintegrowanej sieci tras rowerowych na terenie Małopolski ze szczególnym uwzględnieniem subregionu tarnowskiego mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek Roman Ciepiela. Zarząd Dróg Wojewódzkich w czerwcu ogłosił przetarg na opracowanie szczegółowej koncepcji I etapu budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych, w zakres którego wchodzą trasy o długości 468 km i wartości szacunkowej 125 mln zł. W przygotowaniu jest także przetarg na etap II, który obejmuje 487 km na łączną kwotę 208 mln zł. Ścieżki rowerowe będą budowanie w standardach europejskich; z parkingami, miejscami postojowymi i całym zapleczem organizacyjnym ruchu.

Węzeł Bralin już gotowy

(Samorząd Województwa Wielkopolskiego)

Na skrzyżowaniu dawnej drogi krajowej nr 8 z przebudowanym odcinkiem drogi powiatowej w miejscowości Bralin odbyło się otwarcie tzw. węzła Bralin. Budowa węzła Bralin została zrealizowana w ramach projektu kluczowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Głównym celem projektu było wybudowanie połączenia drogi powiatowej 5601 P z drogą ekspresową nr 8 w miejscowości Bralin (tzw. węzeł Bralin). W ramach inwestycji przebudowano 0,450 km drogi powiatowej na odcinku leśnym i wybudowano 0,585 km nowej drogi powiatowej. Przebudowano również sieci teletechniczne i odwodnienia drogi, a także wykonano nowe oznakowanie. Ogólna wartość projektu to 4 488 619 zł, dofinansowanie z UE wynosi 2 816 084 zł. Swoje środki w realizację projektu zainwestowały także: Powiat Kępiński (1 502 534 zł) oraz Gmina Bralin (170 000 zł).

Z RPO na przebudowę ulic w Koszalinie

(Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego)

Realizowany od grudnia 2007 r. projekt pn. „Usprawnienie układu komunikacyjnego miasta Koszalina – II etap” będzie miał szanse na unijne wsparcie. Taka deklarację złożyli dziś, w czwartek 24 lipca br. w Szczecinie, podpisując pre-umowę, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i prezydent Koszalina Piotr Jedliński. W sumie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 może wynieść nawet 16 mln zł. Celem realizacji projektu jest kompleksowa przebudowa strategicznych ulic Koszalina oraz ułatwienie dostępności do obiektów użyteczności publicznej. koszalińskiej delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, II Urzędu Skarbowego, Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego, Politechniki Koszalińskiej czy Centrum Handlowego „Atrium”. Całość inwestycji oszacowano na ponad 23 mln zł.

Zamierzenia drogowe 2020

(Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego)

Z myślą o nowej perspektywie unijnego finansowania (2014-2020, realizacja projektów do 2022 roku) przygotowujemy się do realizacji dziesięciu dużych inwestycji drogowych. Będą to przedsięwzięcia obejmujące kompleksową modernizację i przebudowę dróg w nowoczesnym, wysokim standardzie. Chodzi o stworzenie sieci dojazdów do autostrady A-1 i drogi ekspresowej S-5, płynnie rozprowadzających ruch w kierunku mniejszych miejscowości. Te drogi już istnieją, ale ich standard jest dalece niezadawalający, więc nie mogą właściwie pełnić swojej funkcji. Wszystkie jezdnie będą mieć co najmniej 7 m  szerokości, pobocza, chodniki i ścieżki rowerowe oraz urządzenia i rozwiązania bezpieczeństwa ruchu (oznakowanie pionowe, tak zwane azyle dla pieszych i wyspy spowalniające ruch na terenach zabudowanych, bariery, itp.). Etap projektowania już się zakończył. Zarząd Dróg Wojewódzkich posiada zezwolenia na realizację części inwestycji, pozostałe otrzyma do końca roku.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Website | + posts

ENERGETYKA

Priorytet nowego rządu Bułgarii – lojalność wobec Zachodu

(NOVINITE/AFP/BLIC/TERESA WÓJCIK)

Bułgaria musi dać jasny sygnał, że jest w pełni lojalnym członkiem Unii Europejskiej oraz NATO. To będzie priorytetem Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział wczoraj nowy szef tego resortu minister Daniel Mitow, który bardzo krytycznie ocenił stosunek rządu byłego premiera Plamena Oreszarskiego do Brukseli i jego lojalność wobec Zachodu, a także jego uległość wobec Moskwy, czego oczywistym dowodem jest „afera z bułgarskim odcinkiem South Stream”. Nowy, zaledwie  36-cioletni minister spraw zagranicznych powiedział też, że po doświadczeniach 2014 r. Bruksela nie może polegać na Bułgarii. Dlatego stosunek Sofii do kryzysu na Ukrainie będzie „papierkiem lakmusowym dla naszych partnerów” – powiedział  Mitow – „Mimo to nie chcę być zbyt krytyczny wobec ustępującego gabinetu, rząd tymczasowy powinien powstrzymać się  od ostrych ocen”.

Sankcje energetyczne to broń obosieczna

(EURACTIV/WEDOMOSTI/AFP/TANJUG/TERESA WÓJCIK)

Po upływie 10 dni od rozszerzenia sankcji wobec Rosji, Kreml coraz konkretniej zapowiada przygotowanie sankcji odwetowych. Kilka z nich jest już podane do wiadomości publicznej. Pierwsza możliwość to zamknięcie korytarzy przelotów dla samolotów krajów zachodnich nad terytorium Rosji, zwłaszcza nad Syberią. Co wydłuży przeloty do Azji i znacznie zwiększy koszty. Druga możliwość to rosyjskie ograniczenia żywności z krajów UE, już stosowana wobec m. in. Polski. Wciąż podnoszony jest problem czy Kreml zastosuje ograniczenia eksportu ropy i gazu do krajów UE. Byłaby to skuteczna broń polityczna, ale znaczna grupa polityków rosyjskich uważa, że ta broń najbardziej zaszkodziłaby samej Rosji. Tym razem zakręcanie kurka byłoby zbyt kosztowne dla Kremla – stwierdza BBC.

Sankcje a PKB Rosji w 2014 roku

(REUTERS/ITAR TASS/AP/TERESA WÓJCIK)

Reuters przeprowadził szybką ankietę wśród największych banków zagranicznych i światowych z pytaniem:  czy zaostrzenie sankcji UE i Stanów Zjednoczonych, a także zaostrzenie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny nie zmieniły perspektywy wzrostu gospodarczego w Rosji w 2014 roku. Na podstawie odpowiedzi analitycy Reutersa opracowali raport, którego najważniejszy wniosek brzmi: w Rosji wzrost PKB nie zmieni się znacząco do końca 2014 r., nawet pod wpływem takich wydarzeń, jak zaostrzenie sankcji Zachodu po strąceniu samolotu malezyjskich linii lotniczych. Jednak ankietowani ekonomiści, zarówno rosyjscy, jak i zagraniczni zauważają też takie niekorzystne zjawiska, jak negatywną dynamikę rubla, spadek inwestycji i odpływ kapitału z Rosji w b.r. Do tego niektórzy dostrzegli tendencję inflacyjną, inni – oceniają, że oczekiwania inflacyjne pozostają bez zmian, jeszcze inni  spodziewają się niedużego spadku – do 6,5 proc. Europejski Bank Centralny prognozuje stopę inflacji w Rosji na koniec 2014 r. na poziomie 6 – 65, proc. Jednak w trzecim kwartale ekonomiści prognozują wskaźnik inflacja  na wyższym poziomie – od 7 do 7,3 proc. Wartość wskaźnika PKB w skali roku szacowana jest na 0,3 proc. t. j. bez żadnych zmian. Jednakże w trzecim i czwartym kwartale wskaźnik najprawdopodobniej spadnie poniżej zera. Spadek inwestycji spodziewany jest na poziomie minus 4 proc. Według co miesięcznego raportu statystycznego nadal pogarszają się perspektywy rubla. Według MFW roczny wzrost PKB w Rosji wniesie w 2014 r. najwyżej 0,2 proc. ale ostatnie zaostrzenie sankcji Zachodu może spowodować nieznaczną recesję ( minus 0,2 proc.) Poważną niewiadomą są konsekwencje gospodarcze wyroku  Międzynarodowego Trybunału w Hadze, Rosja jest zobowiązana do zapłaty 50 mld dol. akcjonariuszom Jukosu. Nieuregulowanie tej kary jest zagrożone aresztowaniem niektórych rosyjskich osobistości publicznych. W ankiecie wzięło udział 15 ekonomistów z następujących banków: Alpha Bank, Bank „Sankt Petersburg”, „Renaissance Capital”, „UralSib”, Bank of America, Merrill Lynch, Capital Economics, Credit Suisse, Danske Bank, HSBC, ING Bank, Nordea, Morgan Stanley, Raiffeisenbank, UniCredit Bank.

Ukraina chce zwiększyć import gazu z Węgier

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ukrtransgaz rozpocznie przyjmowanie zgłoszeń prywatnych firm na kupno gazu dostarczanego przez węgierski rewers gazowy. Jego przepustowość wstępnie szacowano na 1 mld m3 rocznie ale jak podaje Interfax może ona maksymalnie sięgnąć 5-6 mld m3 na rok. Ukraińska firma będzie rozdzielać surowiec w pierwszej kolejności dla gospodarstw domowych i elektrociepłowni, potem do firm i fabryk. Ukraina gromadzi gaz ziemny w magazynach przed zbliżającą się zimą. Aby umożliwić tranzyt gazu do klientów europejskich musi w nich zebrać 17-19 mld m3. W odpowiedzi na spadek importu gazu przez rewers węgierski Ukraińcy informują, że nie był on spowodowany złą wolą Węgrów ale napełnianiem przez nich ich magazynów gazowych. Jak podaje GSE, są zapełnione w 46 procentach (2,865 z 6,17 mld m3). Sytuacja w innych europejskich magazynach prezentuje się następująco:

Niemcy – 83 procent zapełnienia (18,062 z 21,801 mld m3)

Włochy – 86 (14,285/16,558)

Francja – 72 (8,66/11,956)

Słowacja – 87 (2,607/2,992)

Polska – 90 (2,22/2,473)

Ukraina – 45,8 (14,6/32)

Ukraińcy cały import gazu ziemnego realizują za pomocą połączeń gazowych z krajami europejskimi. Rosja przestała dostarczać surowiec po wprowadzeniu przedpłat przez rosyjski Gazprom. Rozmowy z udziałem Komisji Europejskiej na temat ukraińskiego długu gazowego mogą ruszyć ponownie na przełomie sierpnia i września tego roku.

Pakt Iran-Rosja bez szczegółów

(PRIME/REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK/FOX NEWS/TERESA WÓJCIK)

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak ocenił, że jego kraj mógłby wesprzeć Iran w sprzedaży jego ropy naftowej, także poprzez skup surowca. Wolumen ma zostać określony w przyszłości przez rynek, ale zapotrzebowanie pojawi się z pewnością w związku z rosnącym zapotrzebowaniem sektora przemysłowego – przekonuje Nowak.  W przeciwieństwie do pierwotnego komunikatu rosyjskiego na ten temat porozumienie z Iranem na temat wymiany ropy naftowej za maszyny nie zawiera wolumenu ani terminarza ewentualnych dostaw. W styczniu pojawiły się informacje, że zamiana ma opiewać na kwotę 1,5 mld dolarów. Miała ona pozwolić Iranowi na eksport ropy z ominięciem sankcji zachodnich. W obliczu ocieplenia relacji Zachodu z Teheranem umowa stoi pod znakiem zapytania. Ponadto część ekspertów wskazuje, że nawet za pośrednictwem rosyjskim irańska ropa nadal byłaby sprzedawana z naruszeniem sankcji. Poza tym Rosjanie także znajdują się pod pręgieżem sankcji Zachodu w obliczu aneksji Krymu i akcji wojskowej na wschodniej Ukrainie. Wczoraj ( t.j. 7 sierpnia) okazało się, że Kreml ustalił z Iranem – jako państwem także obłożonym sankcjami Zachodu, że we wrześniu b.r. odbędą się negocjacje w sprawie umowy, wg której Iran będzie eksportować do Rosji 2 proc. swojej rocznej produkcji ropy w zamian za rosyjskie towary i urządzenia. Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak podpisał w tej sprawie porozumienia z delegacją irańską, która przebywała w Moskwie. Ustalono, że negocjacje rozpoczną się 9 września.

BG Group: 60-70 mln ton LNG rocznie z USA po 2025 roku

Według BG Group zajmującej się handlem LNG do 2025 roku USA mogłyby eksportować od 60 do 70 mln ton LNG rocznie. Firma posiada udziały w dwóch z 30 projektów LNG, które powstają w Ameryce Północnej. Przekonuje, że eksport gazu skroplonego zwiększą także Kanada i kraje wschodniej Afryki, co sprawi, że rynek LNG będzie coraz bardziej płynny. Jednocześnie BG Group przewiduje, że zapotrzebowanie na tego rodzaju surowiec pozostanie duże i wyniesie około 150 mln ton rocznie w 2025 roku. W przyszłości Amerykanie mogą sprzedawać LNG z użyciem Kanału Panamskiego co dodatkowo obniży i tak niską cenę ich surowca w porównaniu z cenami azjatyckimi.

Chiny zbudują 50 elektrowni gazujących węgiel

(IER/WOJCIECH JAKÓBIK)

Na wyludnionych terenach południowo-wschodniej części kraju Chińczycy planują budowę 50 elektrowni gazujących węgiel. Zamierzają dzięki nim wytwarzać energię elektryczną i zmniejszyć zanieczyszczenie.  Szesnaście z obiektów otrzymało już zgodę na budowę, dwie pilotażowe instalacje zostały już zbudowane, a trzy są już w budowie. Gazowanie węgla pozwoli zmniejszyć emisję zanieczyszczeń, które tworzą smog w chińskich miastach.

INFRASTRUKTURA

PKP Informatyka największym dostawcą rozwiązań i usług informatycznych dla sektora TSL

(PKP Informatyka)

Computerworld wydał kolejną edycję Raportu TOP200. Raport uwzględnia ponad 300 najważniejszych firm branży teleinformatycznej. PKP Informatyka utrzymała w rankingu pierwszą pozycję wśród dostawców rozwiązań i usług informatycznych dedykowanych sektorowi transportu, spedycji i logistyki. Wg GUS sektor informatyczny w Polsce liczy ponad 51 tys. mikroprzedsiębiorstw i jedynie ok. 1700 firm zatrudniających 10 lub więcej osób. Aspirująca do znalezienia się w tabeli głównej firma musi przekroczyć przynajmniej 1 mln zł przychodów ze sprzedaży produktów i usług IT w ciągu roku, którego dotyczy aktualna edycja TOP200. W tabeli głównej PKP Informatyka znalazła się na 65. miejscu.

Więcej nowoczesnych pociągów

(Samorząd Województwa Łódzkiego)

Na torach województwa łódzkiego pojawią się kolejne zmodernizowane pociągi. Marszałek Województwa Łódzkiego podpisał umowę z ZNTK „Mińsk Mazowiecki” na modernizację czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych serii EN 57. Modernizowane przez Województwo Łódzkie pociągi są wyposażane w klimatyzację, gniazdka do podłączenia urządzeń mobilnych, wieszaki na rowery, automaty na przekąski i zimne napoje, system informacji pasażerskiej z monitorami LCD, rozbudowany monitoring, nowoczesne układy napędowe i hamulcowe oraz udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością ruchową. Koszt modernizacji jednego pociągu to 6,3 mln zł netto. Pierwszy odnowiony skład przyjedzie w październiku, następny w listopadzie, a dwa w pierwszej przyszłego roku.

Ścieżki rowerowe w subregionie tarnowskim

(Samorząd Województwa Małopolskiego)

O budowie zintegrowanej sieci tras rowerowych na terenie Małopolski ze szczególnym uwzględnieniem subregionu tarnowskiego mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek Roman Ciepiela. Zarząd Dróg Wojewódzkich w czerwcu ogłosił przetarg na opracowanie szczegółowej koncepcji I etapu budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych, w zakres którego wchodzą trasy o długości 468 km i wartości szacunkowej 125 mln zł. W przygotowaniu jest także przetarg na etap II, który obejmuje 487 km na łączną kwotę 208 mln zł. Ścieżki rowerowe będą budowanie w standardach europejskich; z parkingami, miejscami postojowymi i całym zapleczem organizacyjnym ruchu.

Węzeł Bralin już gotowy

(Samorząd Województwa Wielkopolskiego)

Na skrzyżowaniu dawnej drogi krajowej nr 8 z przebudowanym odcinkiem drogi powiatowej w miejscowości Bralin odbyło się otwarcie tzw. węzła Bralin. Budowa węzła Bralin została zrealizowana w ramach projektu kluczowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Głównym celem projektu było wybudowanie połączenia drogi powiatowej 5601 P z drogą ekspresową nr 8 w miejscowości Bralin (tzw. węzeł Bralin). W ramach inwestycji przebudowano 0,450 km drogi powiatowej na odcinku leśnym i wybudowano 0,585 km nowej drogi powiatowej. Przebudowano również sieci teletechniczne i odwodnienia drogi, a także wykonano nowe oznakowanie. Ogólna wartość projektu to 4 488 619 zł, dofinansowanie z UE wynosi 2 816 084 zł. Swoje środki w realizację projektu zainwestowały także: Powiat Kępiński (1 502 534 zł) oraz Gmina Bralin (170 000 zł).

Z RPO na przebudowę ulic w Koszalinie

(Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego)

Realizowany od grudnia 2007 r. projekt pn. „Usprawnienie układu komunikacyjnego miasta Koszalina – II etap” będzie miał szanse na unijne wsparcie. Taka deklarację złożyli dziś, w czwartek 24 lipca br. w Szczecinie, podpisując pre-umowę, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i prezydent Koszalina Piotr Jedliński. W sumie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 może wynieść nawet 16 mln zł. Celem realizacji projektu jest kompleksowa przebudowa strategicznych ulic Koszalina oraz ułatwienie dostępności do obiektów użyteczności publicznej. koszalińskiej delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, II Urzędu Skarbowego, Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego, Politechniki Koszalińskiej czy Centrum Handlowego „Atrium”. Całość inwestycji oszacowano na ponad 23 mln zł.

Zamierzenia drogowe 2020

(Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego)

Z myślą o nowej perspektywie unijnego finansowania (2014-2020, realizacja projektów do 2022 roku) przygotowujemy się do realizacji dziesięciu dużych inwestycji drogowych. Będą to przedsięwzięcia obejmujące kompleksową modernizację i przebudowę dróg w nowoczesnym, wysokim standardzie. Chodzi o stworzenie sieci dojazdów do autostrady A-1 i drogi ekspresowej S-5, płynnie rozprowadzających ruch w kierunku mniejszych miejscowości. Te drogi już istnieją, ale ich standard jest dalece niezadawalający, więc nie mogą właściwie pełnić swojej funkcji. Wszystkie jezdnie będą mieć co najmniej 7 m  szerokości, pobocza, chodniki i ścieżki rowerowe oraz urządzenia i rozwiązania bezpieczeństwa ruchu (oznakowanie pionowe, tak zwane azyle dla pieszych i wyspy spowalniające ruch na terenach zabudowanych, bariery, itp.). Etap projektowania już się zakończył. Zarząd Dróg Wojewódzkich posiada zezwolenia na realizację części inwestycji, pozostałe otrzyma do końca roku.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Website | + posts

Najnowsze artykuły