Najważniejsze informacje dla biznesu

Borowski: Dążyć do energetyki niskoemisyjnej

Unia Europejska promuje wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Podkreśla się, że zdecentralizowanie wytwarzania energii niesie ze sobą wiele korzyści, m.in. większe bezpieczeństwo dostaw energii, krótsze odległości transportu w skali lokalnej, mniejsze straty przesyłowe oraz nowe miejsca pracy. O roli UDT w rozwoju energetyki niskoemisyjnej mówi Mieczysław Borowski, prezes Urzędu.

W jaki sposób UDT jest zaangażowany w tworzenie energetyki związanej z odnawialnymi źródłami energii?

Z postanowień dyrektywy 2009/28/WE, które zostały wprowadzone do prawa polskiego poprzez nowelizację prawa energetycznego we wrześniu 2013 r., wynika konieczność istnienia systemu szkoleń i certyfikacji umożliwiającego instalatorom instalacji odnawialnych źródeł energii podnoszenie kwalifikacji i ich potwierdzanie. Szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu działania systemu zostały określone w marcu br. przez ministra gospodarki w dwóch rozporządzeniach. Jedno z nich określa warunki i tryb wydawania certyfikatów instalatorom zajmującym się montażem urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE), warunki i tryb akredytowania organizatorów szkoleń, a drugie ustala wysokość opłat za przeprowadzenie egzaminu, wydanie i przedłużenie ważności certyfikatu oraz udzielanie akredytacji. Oba rozporządzenia już weszły w życie. Na mocy ustawy Prawo energetyczne, UDT przydzielono w tych działaniach dwa zadania – certyfikację instalatorów mikro-
i małych instalacji odnawialnych źródeł energii oraz akredytację organizatorów szkoleń w tym zakresie.

Instalatorzy jakich rodzajów urządzeń będą musieli mieć Państwa certyfikat? Co to da ich użytkownikom?

Mówimy o instalowaniu takich rodzajów odnawialnych źródeł energii, jak kotły i piece na biomasę, systemy fotowoltaiczne, systemy grzewcze wykorzystujące energię słoneczną, pompy ciepła oraz płytkie systemy geotermalne. System dotyczy jedynie mikro- i małych instalacji. Mikroinstalacje nie przekraczają mocy elektrycznej 40 kW i cieplnej 120 kW, natomiast małe instalacje dysponują mocą elektryczną od 40 do 200 kW i cieplną od 120 do 600 kW.

Wielkość i moc tych urządzeń przesądza o tym, że głównymi ich odbiorcami i użytkownikami będą klienci indywidualni i przedsiębiorstwa spoza sektora energetyki zawodowej. W procesie certyfikacji weryfikuje się kompetencje instalatorów tego typu instalacji aby zabezpieczyć interes wszystkich zainteresowanych inwestycjami w odnawialne źródła energii, którzy będą korzystać z usług certyfikowanych instalatorów.

Dlaczego jest to tak ważne właśnie w przypadku instalacji odnawialnych źródeł energii?

Energetyka związana z odnawialnymi źródłami energii to tzw. energetyka rozproszona. Bazuje na pojęciu prosumenta, który jest jednocześnie odbiorcą, konsumentem i producentem energii. Zakłada się, że prosument nie musi być specjalistą z zakresu energetyki, aby wytwarzać i sprzedawać energię z odnawialnych źródeł więc będzie potrzebował fachowego wsparcia. Wprowadzony system certyfikacji i akredytacji może być traktowany jako element wsparcia. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił, na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska, program Prosument. Ideą tego programu jest dofinansowanie zakupu i montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii w celu ograniczenia emisji CO2. Jednym z wymagań stawianych dofinansowywanym instalacjom w programie Prosument jest dobór urządzeń charakteryzujących się wysoką jakością i wydajnością energetyczną. Miejsce UDT w programie nierozerwanie wiąże się z pełnioną na co dzień rolą instytucji eksperckiej w zakresie bezpieczeństwa urządzeń i instalacji technicznych. Beneficjentami programu mogą być jednostki samorządu terytorialnego lub osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Wszystkie te podmioty potrzebują rzetelnego wsparcia przy inwestycjach w OZE. Program certyfikacji i akredytacji UDT daje im podstawy zaufania wobec wykonawców.

Jak szeroka musi być wiedza instalatora urządzeń korzystających z OZE?

Musi mieć wyjątkowe kompetencje zawodowe. Punktem wyjścia jest wiedza i umiejętności z zakresu tradycyjnych technologii instalacyjnych wykorzystujących źródła i systemy energetyki konwencjonalnej, oraz racjonalnego gospodarowania energią. Pozostałe wymagane kompetencje można długo wyliczać: określanie warunków lokalizacji urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz możliwości ich zastosowania w budownictwie (w tym energooszczędnym), montaż i dokonywanie przeglądów technicznych, konserwacji urządzeń i instalacji OZE, znajomość przepisów prawa budowlanego i prawa energetycznego, wykonywanie rysunków (odręcznie i z wykorzystaniem specjalistycznych programów komputerowych), znajomość zasad sporządzania harmonogramów budowlanych, wykonywania przedmiaru i obmiaru robót budowlanych.

Energetyka niskoemisyjna to nie tylko odnawialne źródła energii. Biorąc pod uwagę ich możliwą wydajność, główna walka o niskie wskaźniki emisji CO2 w energetyce toczy się właściwie na innym polu.

Tak, oczywiście, UDT jest obecny również w kampanii na rzecz czystego środowiska. Sprawujemy dozór techniczny nad wszystkimi kotłami, także dostosowanymi do współspalania biomasy. Bierzemy udział w realizacji projektów nowych kotłów wyposażonych w instalacje chroniące środowisko, np. instalacje odsiarczania spalin. Wszystkie urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii – pompy ciepła, kolektory słoneczne, systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, układy mikrokogeneracyjne, w tym mikrobiogazownie, oraz źródła ciepła opalane biomasą podlegają określonym przepisom związanym z ich wytwarzaniem, a UDT jest niezależną jednostką wykonującą badania i oceniającą zgodność z przyjętymi wymaganiami. Laboratorium UDT potwierdza protokołem badań wartości konkretnych parametrów osiąganych przez urządzenie bądź instalację, jednostka certyfikująca UDT CERT potwierdza zgodność osiąganych przez urządzenie lub instalację wartości parametrów z wymaganiami normy, a jednostka notyfikowana UDT wspomaga producenta w procesie oceny zgodności, tak aby mógł oznakować swój wyrób symbolem CE. Włączamy się również w przygotowania instytucjonalne, kompetencyjne i legislacyjne w zakresie energetyki jądrowej. To bardzo ważny front walki o czyste środowisko i niską emisyjność naszej energetyki.

O środowisko należy dbać zanim powstanie elektrownia atomowa i rozwinie się energetyka z OZE. Można też wytwarzać prąd w technologiach przyjaznych środowisku, choć niekoniecznie korzystających ze źródeł odnawialnych.

Dlatego tak ważny jest rozwój niskoemisyjnej energetyki rozproszonej, szczególnie na obszarach wiejskich, gdzie sieci dystrybucyjne energii elektrycznej cechuje niższa wydajność w porównaniu
z podobnymi sieciami w miastach. Ten fakt wynika z wyższych kosztów przesyłania energii na większe odległości i wpływa na obniżenie opłacalności inwestycji w rozbudowę i modernizację sieci, co z kolei powoduje straty energii w procesie jej przesyłania. Rozproszona energetyka odnawialna oferuje lokalne, przyjazne dla środowiska, źródła energii elektrycznej wszędzie tam, gdzie wielkoskalowa energetyka zawodowa nie zawsze jest w stanie dostarczyć energię o odpowiednich parametrach i z wystarczającą niezawodnością.

Jakie to są instalacje?

W polskich warunkach na terenach wiejskich mogłyby powstawać małe elektrownie fotowoltaiczne wykorzystujące energię słoneczną. Obecnie w Europie funkcjonuje ponad 51 GW mocy zainstalowanej w systemach fotowoltaicznych, z czego prawie połowa znajduje się w Niemczech. Obserwujemy rozwój małej energetyki wiatrowej. Szacuje się, że aktualnie w Europie funkcjonują małe elektrownie wiatrowe o łącznej mocy ok. 120 MW i o przeciętnej mocy 5 kW, z czego ponad połowa w Wielkiej Brytanii. Małe elektrownie wiatrowe są instalowane głównie na obszarach wiejskich przez inwestorów indywidualnych i rolników, jako alternatywne źródło dochodu oraz zasilania w energię gospodarstwa domowego. W Polsce coraz częściej instaluje się tzw. pompy ciepła, czyli urządzenia wymuszające przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. To także jedno z najczystszych źródeł energii, choć potrzebuje pewną ilość energii elektrycznej. W Europie rynek pomp ciepła rozwija się w tempie zaledwie kilku procent rocznie. Na początku 2012 r. funkcjonowało w Europie, głównie w Szwecji i Niemczech, ponad 1,1 mln gruntowych pomp ciepła o łącznej mocy 14 GWth.

To wszystko są instalacje bardzo przyjazne środowisku, ale problemem jest chyba w ich przypadku magazynowanie energii?

Rzeczywiście, magazynowanie energii elektrycznej oraz ciepła ma szczególne znaczenie dla właścicieli małych odnawialnych źródeł energii, ponieważ daje możliwość korzystania z energii elektrycznej nawet wtedy, gdy odnawialne źródło w wyniku zmienności i niestabilności warunków pogodowych nie wytwarza prądu elektrycznego albo dostarcza niewystarczające jego ilości. Uniezależnienie zasilania odbiorców od chwilowych zmian mocy źródeł odnawialnych zwiększa ogólną wydajność systemu energetycznego. Niestety obecnie magazynowanie ciepła w postaci gorącej wody jest dużo lepiej opanowane technicznie niż magazynowanie energii elektrycznej. Dlatego z punktu widzenia energetyki rozproszonej bardzo duże znaczenie ma rozwój „inteligentnych sieci”, które umożliwiają przede wszystkim integrację źródeł rozproszonych oraz racjonalne zwiększenie udziału OZE w strukturze wytwarzania energii. Decentralizacja sektora energetycznego uwalnia potencjał czystej energii i zmienia odbiorcę pasywnego w prosumenta, który już nie tylko korzysta z energii, ale także ją produkuje. Pozwala to na optymalizację eksploatacji sieci energetycznych i podnosi ogólne bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Jakie jeszcze rodzaje instalacji możemy zaliczyć do niskoemisyjnej energetyki rozproszonej?

Instalacje mikro-kogeneracyjne. Kogeneracja to proces technologiczny polegający na jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej i użytkowego ciepła, dający duże oszczędności ekonomiczne i korzystny pod względem ekologicznym, chociaż instalacje te wymagają zasilania paliwem. Do instalacji mikro-kogeneracyjnych można zaliczyć agregaty kogeneracyjne na biopaliwa płynne – biodiesel, oleje roślinne, mikro-biogazownie zasilane biogazem wydzielającym się z materiałów pochodzenia rolniczego, np. gnojowica, kiszonka kukurydzy i mikro-instalacje zasilane gazem LPG.

Podsumujmy cele tych wszystkich działań w zakresie OZE.

Celem założonym w odniesieniu do całego kraju jest 15 proc. udział energii ze źródeł odnawialnych
w całkowitym zużyciu energii do 2020 r. Wysokosprawne urządzenia do wytwarzania energii
z zastosowaniem OZE oraz fachowe siły wykonawcze są gwarancją osiągnięcia tego celu.
W ostatecznym rozrachunku chodzi jednak o bezpieczeństwo energetyczne i czyste środowisko.

Regulacje w zakresie odnawialnych źródeł energii:

• Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 20 marca 2014 r. w sprawie wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu, wydanie i przedłużenie ważności certyfikatu oraz udzielanie akredytacji w zakresie odnawialnych źródeł energii (weszło w życie 17 kwietnia 2014 r.)
• Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 25 marca 2014 r. w sprawie warunków i trybu wydawania certyfikatów oraz akredytowania organizatorów szkoleń w zakresie odnawialnych źródeł energii (weszło w życie 7 maja 2014 r.)
• Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne

Website | + posts

Unia Europejska promuje wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Podkreśla się, że zdecentralizowanie wytwarzania energii niesie ze sobą wiele korzyści, m.in. większe bezpieczeństwo dostaw energii, krótsze odległości transportu w skali lokalnej, mniejsze straty przesyłowe oraz nowe miejsca pracy. O roli UDT w rozwoju energetyki niskoemisyjnej mówi Mieczysław Borowski, prezes Urzędu.

W jaki sposób UDT jest zaangażowany w tworzenie energetyki związanej z odnawialnymi źródłami energii?

Z postanowień dyrektywy 2009/28/WE, które zostały wprowadzone do prawa polskiego poprzez nowelizację prawa energetycznego we wrześniu 2013 r., wynika konieczność istnienia systemu szkoleń i certyfikacji umożliwiającego instalatorom instalacji odnawialnych źródeł energii podnoszenie kwalifikacji i ich potwierdzanie. Szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu działania systemu zostały określone w marcu br. przez ministra gospodarki w dwóch rozporządzeniach. Jedno z nich określa warunki i tryb wydawania certyfikatów instalatorom zajmującym się montażem urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE), warunki i tryb akredytowania organizatorów szkoleń, a drugie ustala wysokość opłat za przeprowadzenie egzaminu, wydanie i przedłużenie ważności certyfikatu oraz udzielanie akredytacji. Oba rozporządzenia już weszły w życie. Na mocy ustawy Prawo energetyczne, UDT przydzielono w tych działaniach dwa zadania – certyfikację instalatorów mikro-
i małych instalacji odnawialnych źródeł energii oraz akredytację organizatorów szkoleń w tym zakresie.

Instalatorzy jakich rodzajów urządzeń będą musieli mieć Państwa certyfikat? Co to da ich użytkownikom?

Mówimy o instalowaniu takich rodzajów odnawialnych źródeł energii, jak kotły i piece na biomasę, systemy fotowoltaiczne, systemy grzewcze wykorzystujące energię słoneczną, pompy ciepła oraz płytkie systemy geotermalne. System dotyczy jedynie mikro- i małych instalacji. Mikroinstalacje nie przekraczają mocy elektrycznej 40 kW i cieplnej 120 kW, natomiast małe instalacje dysponują mocą elektryczną od 40 do 200 kW i cieplną od 120 do 600 kW.

Wielkość i moc tych urządzeń przesądza o tym, że głównymi ich odbiorcami i użytkownikami będą klienci indywidualni i przedsiębiorstwa spoza sektora energetyki zawodowej. W procesie certyfikacji weryfikuje się kompetencje instalatorów tego typu instalacji aby zabezpieczyć interes wszystkich zainteresowanych inwestycjami w odnawialne źródła energii, którzy będą korzystać z usług certyfikowanych instalatorów.

Dlaczego jest to tak ważne właśnie w przypadku instalacji odnawialnych źródeł energii?

Energetyka związana z odnawialnymi źródłami energii to tzw. energetyka rozproszona. Bazuje na pojęciu prosumenta, który jest jednocześnie odbiorcą, konsumentem i producentem energii. Zakłada się, że prosument nie musi być specjalistą z zakresu energetyki, aby wytwarzać i sprzedawać energię z odnawialnych źródeł więc będzie potrzebował fachowego wsparcia. Wprowadzony system certyfikacji i akredytacji może być traktowany jako element wsparcia. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił, na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska, program Prosument. Ideą tego programu jest dofinansowanie zakupu i montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii w celu ograniczenia emisji CO2. Jednym z wymagań stawianych dofinansowywanym instalacjom w programie Prosument jest dobór urządzeń charakteryzujących się wysoką jakością i wydajnością energetyczną. Miejsce UDT w programie nierozerwanie wiąże się z pełnioną na co dzień rolą instytucji eksperckiej w zakresie bezpieczeństwa urządzeń i instalacji technicznych. Beneficjentami programu mogą być jednostki samorządu terytorialnego lub osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Wszystkie te podmioty potrzebują rzetelnego wsparcia przy inwestycjach w OZE. Program certyfikacji i akredytacji UDT daje im podstawy zaufania wobec wykonawców.

Jak szeroka musi być wiedza instalatora urządzeń korzystających z OZE?

Musi mieć wyjątkowe kompetencje zawodowe. Punktem wyjścia jest wiedza i umiejętności z zakresu tradycyjnych technologii instalacyjnych wykorzystujących źródła i systemy energetyki konwencjonalnej, oraz racjonalnego gospodarowania energią. Pozostałe wymagane kompetencje można długo wyliczać: określanie warunków lokalizacji urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz możliwości ich zastosowania w budownictwie (w tym energooszczędnym), montaż i dokonywanie przeglądów technicznych, konserwacji urządzeń i instalacji OZE, znajomość przepisów prawa budowlanego i prawa energetycznego, wykonywanie rysunków (odręcznie i z wykorzystaniem specjalistycznych programów komputerowych), znajomość zasad sporządzania harmonogramów budowlanych, wykonywania przedmiaru i obmiaru robót budowlanych.

Energetyka niskoemisyjna to nie tylko odnawialne źródła energii. Biorąc pod uwagę ich możliwą wydajność, główna walka o niskie wskaźniki emisji CO2 w energetyce toczy się właściwie na innym polu.

Tak, oczywiście, UDT jest obecny również w kampanii na rzecz czystego środowiska. Sprawujemy dozór techniczny nad wszystkimi kotłami, także dostosowanymi do współspalania biomasy. Bierzemy udział w realizacji projektów nowych kotłów wyposażonych w instalacje chroniące środowisko, np. instalacje odsiarczania spalin. Wszystkie urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii – pompy ciepła, kolektory słoneczne, systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, układy mikrokogeneracyjne, w tym mikrobiogazownie, oraz źródła ciepła opalane biomasą podlegają określonym przepisom związanym z ich wytwarzaniem, a UDT jest niezależną jednostką wykonującą badania i oceniającą zgodność z przyjętymi wymaganiami. Laboratorium UDT potwierdza protokołem badań wartości konkretnych parametrów osiąganych przez urządzenie bądź instalację, jednostka certyfikująca UDT CERT potwierdza zgodność osiąganych przez urządzenie lub instalację wartości parametrów z wymaganiami normy, a jednostka notyfikowana UDT wspomaga producenta w procesie oceny zgodności, tak aby mógł oznakować swój wyrób symbolem CE. Włączamy się również w przygotowania instytucjonalne, kompetencyjne i legislacyjne w zakresie energetyki jądrowej. To bardzo ważny front walki o czyste środowisko i niską emisyjność naszej energetyki.

O środowisko należy dbać zanim powstanie elektrownia atomowa i rozwinie się energetyka z OZE. Można też wytwarzać prąd w technologiach przyjaznych środowisku, choć niekoniecznie korzystających ze źródeł odnawialnych.

Dlatego tak ważny jest rozwój niskoemisyjnej energetyki rozproszonej, szczególnie na obszarach wiejskich, gdzie sieci dystrybucyjne energii elektrycznej cechuje niższa wydajność w porównaniu
z podobnymi sieciami w miastach. Ten fakt wynika z wyższych kosztów przesyłania energii na większe odległości i wpływa na obniżenie opłacalności inwestycji w rozbudowę i modernizację sieci, co z kolei powoduje straty energii w procesie jej przesyłania. Rozproszona energetyka odnawialna oferuje lokalne, przyjazne dla środowiska, źródła energii elektrycznej wszędzie tam, gdzie wielkoskalowa energetyka zawodowa nie zawsze jest w stanie dostarczyć energię o odpowiednich parametrach i z wystarczającą niezawodnością.

Jakie to są instalacje?

W polskich warunkach na terenach wiejskich mogłyby powstawać małe elektrownie fotowoltaiczne wykorzystujące energię słoneczną. Obecnie w Europie funkcjonuje ponad 51 GW mocy zainstalowanej w systemach fotowoltaicznych, z czego prawie połowa znajduje się w Niemczech. Obserwujemy rozwój małej energetyki wiatrowej. Szacuje się, że aktualnie w Europie funkcjonują małe elektrownie wiatrowe o łącznej mocy ok. 120 MW i o przeciętnej mocy 5 kW, z czego ponad połowa w Wielkiej Brytanii. Małe elektrownie wiatrowe są instalowane głównie na obszarach wiejskich przez inwestorów indywidualnych i rolników, jako alternatywne źródło dochodu oraz zasilania w energię gospodarstwa domowego. W Polsce coraz częściej instaluje się tzw. pompy ciepła, czyli urządzenia wymuszające przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. To także jedno z najczystszych źródeł energii, choć potrzebuje pewną ilość energii elektrycznej. W Europie rynek pomp ciepła rozwija się w tempie zaledwie kilku procent rocznie. Na początku 2012 r. funkcjonowało w Europie, głównie w Szwecji i Niemczech, ponad 1,1 mln gruntowych pomp ciepła o łącznej mocy 14 GWth.

To wszystko są instalacje bardzo przyjazne środowisku, ale problemem jest chyba w ich przypadku magazynowanie energii?

Rzeczywiście, magazynowanie energii elektrycznej oraz ciepła ma szczególne znaczenie dla właścicieli małych odnawialnych źródeł energii, ponieważ daje możliwość korzystania z energii elektrycznej nawet wtedy, gdy odnawialne źródło w wyniku zmienności i niestabilności warunków pogodowych nie wytwarza prądu elektrycznego albo dostarcza niewystarczające jego ilości. Uniezależnienie zasilania odbiorców od chwilowych zmian mocy źródeł odnawialnych zwiększa ogólną wydajność systemu energetycznego. Niestety obecnie magazynowanie ciepła w postaci gorącej wody jest dużo lepiej opanowane technicznie niż magazynowanie energii elektrycznej. Dlatego z punktu widzenia energetyki rozproszonej bardzo duże znaczenie ma rozwój „inteligentnych sieci”, które umożliwiają przede wszystkim integrację źródeł rozproszonych oraz racjonalne zwiększenie udziału OZE w strukturze wytwarzania energii. Decentralizacja sektora energetycznego uwalnia potencjał czystej energii i zmienia odbiorcę pasywnego w prosumenta, który już nie tylko korzysta z energii, ale także ją produkuje. Pozwala to na optymalizację eksploatacji sieci energetycznych i podnosi ogólne bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Jakie jeszcze rodzaje instalacji możemy zaliczyć do niskoemisyjnej energetyki rozproszonej?

Instalacje mikro-kogeneracyjne. Kogeneracja to proces technologiczny polegający na jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej i użytkowego ciepła, dający duże oszczędności ekonomiczne i korzystny pod względem ekologicznym, chociaż instalacje te wymagają zasilania paliwem. Do instalacji mikro-kogeneracyjnych można zaliczyć agregaty kogeneracyjne na biopaliwa płynne – biodiesel, oleje roślinne, mikro-biogazownie zasilane biogazem wydzielającym się z materiałów pochodzenia rolniczego, np. gnojowica, kiszonka kukurydzy i mikro-instalacje zasilane gazem LPG.

Podsumujmy cele tych wszystkich działań w zakresie OZE.

Celem założonym w odniesieniu do całego kraju jest 15 proc. udział energii ze źródeł odnawialnych
w całkowitym zużyciu energii do 2020 r. Wysokosprawne urządzenia do wytwarzania energii
z zastosowaniem OZE oraz fachowe siły wykonawcze są gwarancją osiągnięcia tego celu.
W ostatecznym rozrachunku chodzi jednak o bezpieczeństwo energetyczne i czyste środowisko.

Regulacje w zakresie odnawialnych źródeł energii:

• Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 20 marca 2014 r. w sprawie wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu, wydanie i przedłużenie ważności certyfikatu oraz udzielanie akredytacji w zakresie odnawialnych źródeł energii (weszło w życie 17 kwietnia 2014 r.)
• Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 25 marca 2014 r. w sprawie warunków i trybu wydawania certyfikatów oraz akredytowania organizatorów szkoleń w zakresie odnawialnych źródeł energii (weszło w życie 7 maja 2014 r.)
• Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne

Website | + posts

Najnowsze artykuły