Najważniejsze informacje dla biznesu

3.07.2014 ALERT

ENERGETYKA

Miedwiediew zapowiada na jesień kryzys gazowy

(REUTERS/ITAR TASS/AFP/TERESA WÓJCIK/KUNA/EURACTIV/WOJCIECH JAKÓBIK)

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ocenił wczoraj na Facebooku, że wznowienie pokojowych negocjacji z Ukrainą będzie znacznie trudniejsze po „dramatycznym błędzie prezydenta Petra Poroszenki polegającym na zerwaniu zawieszenia broni”. Miedwiediew zapowiedział „wielki kryzys gazowy na jesieni” spowodowany nieuregulowanymi problemami gazowymi między Rosją a Ukrainą”.  Na swojej stronie na Facebooku Miedwiediew podkreślił, że „błąd Poroszenki spowoduje jeszcze więcej ofiar. I teraz on osobiście jest za nie odpowiedzialny. Ukraina nie płaci za gaz. Jej zadłużenie jest ogromne. Pobierają surowiec z magazynów podziemnych. Jesienią będzie wielki kryzys gazowy”.  Nawiązując do umowy stowarzyszeniowej podpisanej między Ukrainą i Unią Europejską w dniu 27 czerwca b.r. Miedwiediew napisał, że „Ukraina ma do tego prawo, ale Rosja ma ze swojej strony prawo przejść na nowy sposób ułożenia swoich relacji z Ukrainą, aby chronić swój rynek”. AFP przypomina, że 16 czerwca b.r. Rosja wprowadziła przedpłaty za dostawy gazu dla Ukrainy po fiasku negocjacji. Kijów nie płaci, więc nie dostaje surowca. Według Rosjan może mieć to negatywny wpływ na dostarczanie rosyjskiego gazu do Europy za kilka miesięcy. Prawie połowa eksportu gazu z Rosji jest świadczona poprzez skomplikowany tranzyt przez Ukrainę – podkreśla z kolei Reuters – dlatego doszło do poważnych zakłóceń w dostawach do Europy w czasie „gazowych wojen” między Moskwą a Kijowem w 2006 i 2009 roku. Europejczycy zachowują jednak spokój. – Kluczowym, żywotnym interesem Rosji jest sprzedaż gazu do Europy – przekonuje dyrektor francuskiego GDF Suez Gerarf Mestrallet. Postrzega on spór gazowy Rosja-Ukraina jako niezależny od Unii Europejskiej, w przeciwieństwie do Komisji Europejskiej, która angażuje się w negocjacje na ten temat. Przewodniczący Komisji Jose Manuel Barroso ostrzegał wczoraj, że zależność energetyczna Europy ma wzrosnąć do 27 procent do 2030 roku. Dlatego namawia do dalszej dywersyfikacji, w tym z udziałem energetyki odnawialnej i nowych projektów infrastrukturalnych. Strategia Bezpieczeństwa Energetycznego UE ma być głównym tematem szczytu unijnego w październiku. Wobec kryzysu ukraińskiego kolejne kraje unijne deklarują także większą otwartość na gaz łupkowy. Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel ma niebawem przedstawić regulacje dotyczące kontrowersyjnej metody wydobycia surowca – hydraulicznego kruszenia – która jest obecnie zakazana w RFN.

Oettinger: South Stream będzie podlegał zasadom UE

(NOVINITE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Bruksela naciska na podporządkowanie rosyjskiego projektu gazociągu South Stream unijnym regulacjom. Komisarz ds. energii Unii Europejskiej Gunther Oettinger ocenił, że rozmowy na ten temat z udziałem Komisji Europejskiej i Bułgarii są konstruktywne i trwają nadal. Pomimo obiekcji Sofia zamroziła budowę swojego odcinka rosyjskiej rury, po ostrzeżeniu Komisji, że jest on niezgodny z antymonopolowymi regulacjami trzeciego pakietu energetycznego UE i każdy kraj, który będzie kontynuował przy nim prace zostanie ukarany. Oettinger kategorycznie przekreślił możliwość uruchomienia South Stream, jeżeli nie będzie on podlegał unijnym zasadom. – Nikt nie jest zainteresowany budową rury, którą nie popłynie żaden gaz. Rosjanie inwestują miliardy w ten projekt. W ich interesie powinno być odnalezienie rozwiązania prawnego sporu. Inaczej będą mieli problem z uruchomieniem rury po jej położeniu. Żeby zaczął nią płynąc gaz, musi ona zostać podporządkowana naszym regulacjom – powiedział w bułgarskim radio komisarz.

Blackouty wypłoszą turystów z Grecji?

(REUTERS/AP/BBC/TERESA WÓJCIK)

Greckie władze ostrzegły wczoraj wieczorem, że w sezonie turystycznym może dojść do przerw w dostawach energii elektrycznej, ponieważ związki zawodowe w sektorze publicznym energetyki (PPC) zapowiedziały częściowe 48 godzinne strajki. Ich powodem jest sprzeciw związkowców wobec rządowych projektów prywatyzacji PCC, czyli dominującego producenta energii elektrycznej w tym kraju. Związkowcy uważają, że energia elektryczna stanowi dobro nadrzędne, które musi pozostać pod kontrolą państwa. Pomimo tego od dawna przedstawionego stanowiska związków zawodowych, grecki rząd, w którym przewagę ma prawica, nie rezygnuje z częściowej prywatyzacji energetyki, ponieważ jest to warunek międzynarodowych kredytodawców, od których zależy w dużej mierze powodzenie antykryzysowego programu w Grecji. Wobec twardego stanowiska związków zawodowych rząd zapowiada, że zamierza zmusić strajkujących do pracy wydaniem zarządzenia o „mobilizacji nadzwyczajnej”. Premier Antonis Samaras podkreślił, że nie ustąpi „fanatycznym populistom”, którzy dążą do zahamowania programu antykryzysowego. Plan prywatyzacji sektora energetycznego w Grecji zakłada sprzedaż prywatnym inwestorom około 30 proc. zakładów energetycznych należących obecnie do PCC. Rząd jest przekonany, że ta prywatyzacja zwiększy konkurencyjność greckiej energetyki oraz spowoduje spadek cen prądu, co pobudzi inne gałęzie gospodarki. Plan prywatyzacji musi być akceptowany przez parlament. Tymczasem partie opozycyjne, mające tylko o dwa głosy mniej niż koalicja rządowa, zapowiedziały, że poprą stanowisko związków zawodowych w sprawie prywatyzacji, a najbardziej radykalna lewicowa Syriza chce, aby rządowy plan prywatyzacji poddać referendum. Tymczasem wczoraj wieczorem minister ds. rozwoju Nikos Dendijas zaapelował do central związkowych o rezygnację ze strajków, ponieważ byłby to ciężki cios dla turystyki, która w tym roku ma przynieść największy w historii dochód do budżetu, co będzie mieć specjalne znaczenie w przezwyciężaniu sześcioletniej recesji. Parlament zajmie się sprawą prywatyzacji PCC w następnym tygodniu.

Zachód rozważa zatrzymanie pomocy swoich banków dla Rosji

(PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK)

Kraje Unii Europejskiej rozważają różne scenariusze na wypadek gdyby Rosja nie zrezygnowała z ingerencji w politykę wewnętrzną Ukrainy za pomocą seperatystów we wschodniej części kraju. Z nieoficjalnych informacji agencji Prime wynika, że rozważane jest wycofanie wsparcia Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla rosyjskich projektów. Kraje anglosaskie naciskają na stanowcze podejście do Rosji po nielegalnej aneksji Krymu, który Zachód uznaje za okupowany przez Rosjan. EBOiR oraz EBI nie chcą na razie komentować sprawy. Rosjanie potrzebują pieniędzy z Zachodu na inwestycje w technologię oraz infrastrukturę (np. gazociąg Siła Syberii do Chin). Analitycy już teraz zauważają zmniejszoną współpracę banków zachodnich z Rosjanami, która odbija się na ich możliwościach inwestycyjnych.

Nowy szef Gazprom Eksport to sensacja

(Reuters/Rigzone/AP/Teresa Wójcik)

Powołanie przedwczoraj Jeleny Burmistrowej na nowego szefa spółki-córki Gazpromu, Gazprom Eksport zostało odnotowane przez wiele mediów ekonomicznych  jako duża niespodzianka. Do momentu podjęcia tej decyzji Burmistrowa, dotychczasowy jeden z wiceprezesów tej spółki pozostawała w cieniu jej szefa, Miedwiediewa. Była odpowiedzialna za dział LNG oraz nowe rynki gazu. W Gazpromie rozpoczęła prace w 2003 r. , stanowisko wiceprezesa Gazprom Eksport objęła w 2011 r. Z nieoficjalnych informacji wynika, że swój awans zawdzięcza sukcesowi, jakim jest zawarcie kontraktu gazowego z Chinami. Uważa się, że po nieudanych kilkuletnich negocjacjach prowadzonych osobiście przez Miedwiediewa, sprawę kontraktu przejęła Burmistrowa i mimo dużych trudności dorowadziła ją do pozytywnego finału. Przed podaniem do wiadomości o nowym stanowisku Burmistrowej, szef Gazpromu Miller i  Burmistrowa zostali przyjęci przez Putina, który z tej okazji podkreślił znaczenie Gazpromu dla rosyjskiej polityki i gospodarki.  W wydanym oświadczeniu Miller stwierdził m.in. „Ambitne plany Gazpromu na rynkach zewnętrznych wymagają nowych decyzji strukturalnych i funkcjonalnych” . W Moskwie uważa się, że były już szef Gazprom Eksport Miedwiediew, znany jako „konserwatywny menadżer” jest zwolennikiem Burmistrowej i jej „sojusznikiem.” Miedwiediew pozostał na stanowisku wicedyrektora generalnego Gazpromu.

Ezra zainstaluje rurociągi i platformy wydobywcze dla Chevronu w Tajlandii

(REUTERS/RIGZONE/AP/TERESA WÓJCIK)

Holding Ezra (znany też jako operator EMCS), duży wykonawca i dostawca zintegrowanych systemów morskich dla przemysłu naftowego i gazowego z Singapuru, poinformował w ostatni wtorek, że realizuje duże zamówienia dla Chevronu w Tajlandii. Zamówienia zostały przewidziane w umowie wieloletniej, której realizacja rozpoczęła się w 2011 r., a którą z inicjatywy Chevronu przedłużono do 2015 r. z możliwością dalszej kontynuacji. Kierownictwo holdingu Ezra ocenia, że ta bardzo udana współpraca z wielkim amerykańskim koncernem umacnia pozycje ich holdingu, jako wykonawcy systemów morskich dla branży wydobywczej gazu i ropy w regionie Azji i Pacyfiku.

CNPC i Total rozmawiają o rafinerii w Dalian

(FINANCIAL TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Chińskie CNPC i francuski Total omówiły możliwość wymiany udziałów w spółce zarządzającej rafinerią naftową w portowym mieście Dalian na północno-wschodnim krańcu Państwa Środka. Chodzi o Wepec czyli West Pacific Petrochemical Corp, w której Total posiada 22,4 procent udziałów. Francuzi odmówili komentarza na temat możliwości sprzedaży ich udziałów w projekcie. Chińczycy prowadzą politykę sprzedaży udziałów mniejszościowych w swoich projektach energetycznych w celu pozyskania kapitału przy jednoczesnym zatrzymaniu kontroli. Zachodni inwestorzy narzekają na hermetyczność chińskiego sektora energetycznego, który daje zbyt mało dostępu.

G20 niechętna nowym działaniom w polityce klimatycznej

(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Australia, obejmująca obecnie przewodnictwo w G20, ocenia, że nie widzi woli podejmowania nowych kroków na rzecz walki ze zmianami klimatu w ramach grupy. Australijczycy przygotowują listopadowy szczyt G20 w Brisbane. W jego toku odbędą się nowe negocjacje klimatyczne. Zdaniem przedstawicieli Melbourne kraje członkowskie Grupy nie będą chciały podjąć nowych działań w tym zakresie, poza już wdrożonymi ograniczeniami wsparcia dla energetyki konwencjonalnej oraz zwiększeniem subsydiów dla Odnawialnych Źródeł Energii. Decyzje G20 są podejmowane na zasadzie konsensusu, zatem według Australii, nie można liczyć na przełomowe decyzje w Brisbane.

INFRASTRUKTURA

Zielone światło dla inwestycji kolejowych

(Kancelaria Premiera)

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Zaproponował w nich rozwiązania, które zapewnią przyspieszenie realizacji inwestycji kolejowych. Skrócony zostanie termin wydawania pozwolenia na budowę inwestycji kolejowych. PKP PLK SA i samorząd terytorialny będą mogły czasowo zająć nieruchomości, których eksploatacja jest niezbędna do budowy, przebudowy i modernizacji infrastruktury kolejowej. Uzyskają również prawo do nieodpłatnego zajęcia terenów: wód płynących lub dróg publicznych – na czas realizacji  inwestycji kolejowej. Zostaną zobowiązani do wypłaty odszkodowań za ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości i spowodowanie szkód w trakcie procesu inwestycyjnego. Na czasowe zajęcie nieruchomości nie będzie potrzebna zgoda ich właścicieli lub użytkowników wieczystych. Proces inwestycyjny będzie szybszy, bo zostanie skrócony termin wydawania pozwolenia na budowę inwestycji kolejowych – do 45 dni (obecnie jest 65) od daty złożenia wniosku o wydanie decyzji w tej sprawie.

Umowa na kontynuację budowy S69 odc. w. Mikuszowice–Żywiec podpisana.

(GDDKiA)

Została podpisana umowa między GDDKiA a Mota-Engil Central Europe na „Kontynuację budowy drogi ekspresowej s – 69 Bielsko-Biała Żywiec- Zwardoń, odc. węzeł „Mikuszowice” – Żywiec. Dokończenie budowy 15,56 km drogi ekspresowej S69 zostanie zrealizowane w dwóch etapach: odc. o dł. 6,1 km od węzła Mikuszowice (bez węzła) do węzła Buczkowice (z węzłem) powinien zostać oddany do ruchu w 4 miesiące od daty rozpoczęcia robót, czyli do końca 2014 r., a odc. o dł. 9,460 km od węzła Buczkowice do Żywca do 9 miesięcy od daty rozpoczęcia robót. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego przeprowadzono w trybie przetargu nieograniczonego, na podstawie ustawy prawo zamówień publicznych. Umowna wartość kontraktu wynosi 260 mln zł.

Po pomarańczowym płynniej. Przywileje z viaAUTO od 15 lipca

(GDDKiA)

Od 15 lipca br. na placach poboru opłat Żdżary, Stryków, Karwiany i Żernica, na zarządzanych przez GDDKiA odcinkach autostrad A2 i A4, wydzielone zostaną bramki dedykowane dla samochodów osobowych wyposażonych w viaAUTO. Bramki te będą specjalnie oznakowane (pomarańczowe tablice z logo viaTOLL), a pasy prowadzące do tych bramek zostaną oznaczone specjalnymi znakami na jezdni, także w kolorze pomarańczowym. To rozwiązanie przyniesie korzyści wszystkim użytkownikom autostrad, a szczególnie posiadaczom viaAUTO. Obecnie muszą oni korzystać z bramek „manualnych” wspólnie z innymi kierowcami. Od 1 lipca do końca wakacji, tj. 31 sierpnia br. będzie trwała promocja, w której koszt urządzenia viaAUTO wyniesie 100 zł, w tym 50 zł przeznaczone na opłaty.

Drogi na północy włączone do Programu

(Polski Kongres Drogowy)

W najnowszym projekcie zmiany załączników nr 5 i 6 do Programu Budowy Dróg Krajowych, rząd chce dodać budowę drogi ekspresowej S6 ze Szczecina do Koszalina, wraz z obwodnicą Koszalina i Sianowa (S6/S11), obwodnice Wałcza na S10 i Szczecinka na S11. Natomiast planowana obwodnica Olsztyna będzie drogą klasy S na odcinku Olsztyn Południe-Wschód. Postępowania przetargowe na te nowe zadania rozpoczną się jeszcze w 2014 roku. Jak informuje ministerstwo infrastruktury i rozwoju, proponowane zmiany spowodują wzrost ogólnych wydatków Krajowego Funduszu Drogowego o 4,59 mld zł (z 67,72 do 72,31 mld). Tyle wynosi wartość inwestycji ujętych w obu załącznikach do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015: nr 5 dotyczącego autostrady A1 i dróg ekspresowych i nr 6 – dotyczącego obwodnic miast.

Taniej z Żyrardowa do Warszawy

(PKP Intercity)

Od lipca spada cena biletów miesięcznych w pociągach TLK na trasie Żyrardów – Warszawa – Żyrardów. Teraz za bilet miesięczny pasażerowie zapłacą 209 zł, a nie jak dotychczas 256,70 zł. Mniej za bilet zapłacą też studenci i uczniowie. Bilet miesięczny uczniowski kosztuje teraz 131,67 zł (dotychczas 161,72 zł), a studencki 102,41 zł (dotychczas 125,78 zł).

To kolejne udogodnienie z jakiego korzystają pasażerowie pociągów PKP Intercity na trasie Warszawa – Żyrardów. Dzięki ofercie Bilet Relacyjny podróżujący z biletami jednorazowym za przejazd płacą 11,10 zł, o 25% mniej niż w standardowym cenniku. Na trasie mogą korzystać też z pociągów Kolei Mazowieckich, dzięki współpracy obydwu przewoźników, honorujących swoje bilety.

Koleje Mazowieckie „Liderem Innowacji w Transporcie Kolejowym” 2013

(Koleje Mazowieckie)

Certyfikat został przyznany przez Stowarzyszenie Południowy Klaster Kolejowy. Jury konkursu doceniło inwestycje w nowoczesne rozwiązania w sferze technologicznej, jak i usługowej. Celem konkursu „Lider Innowacji w Transporcie Kolejowym” jest m.in. wyróżnienie i promocja innowacji kolejowych podmiotów z branży kolejowej, a także promocja dobrych praktyk stosowanych przez firmy z sektora kolejowego. Certyfikat został przyznany Kolejom Mazowieckim za innowacyjność i pionierskie podejście do stosowania nowych technologii – wykorzystanie wagonów piętrowych i lokomotyw elektrycznych do obsługi pociągów uruchamianych w systemie „push-pull”, a także wprowadzenie terminali mobilnych Pidion BIP 1300-3A. Oba produkty Koleje Mazowieckie wykorzystują jako pierwszy przewoźnik w Polsce. W zakresie usług nagrodzono pociąg „Słoneczny”.

Między Wisłą Głębce a Ustroniem Polana znów kursować będą pociągi

(Koleje Śląskie)

Pociągi wracają na odcinek Ustroń Polana – Wisła Głębce wieczorem 4 lipca (piątek). O godzinie 18 przestaje obowiązywać zastępcza komunikacja autobusowa. Ostatnim pociągiem jadącym skróconą trasą będzie pociąg, który wyjedzie z Katowic o 14:12 (przyjazd do stacji Ustroń Polana 16:17, możliwość przesiadki na ZKA do Wisły Głębce). Kolejne pociągi ze stolicy województwa (odjazdy kolejno 16:28 i 20:19) przejadą już całą trasę (do stacji końcowej Wisła Głębce). W stronę Katowic natomiast tylko ostatni z pociągów w tym dniu obsłuży całą relację (odjazd ze stacji Wisła Głębce 20:00). Wcześniejsze pociągi przejadą jeszcze skróconą trasą Ustroń Polana – Katowice. Ostatni pociąg, z zastępczą komunikacją autobusową na trasie Wisła Głębce – Ustroń Polana, wyjedzie o 17:48 z Ustronia Polany.

PAŻP wstępuje do A6

(PAŻP)

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) dołącza do A6 – sojuszu największych europejskich agencji zapewniających służby żeglugi powietrznej (ANSP) i współpracujących przy wdrożeniu programu SESAR dla osiągnięcia jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej. Decyzja PAŻP oznacza, że aż siedem z dziewięciu europejskich funkcjonalnych bloków przestrzeni powietrznej (FAB) będzie reprezentowanych w Sojuszu A6. PAŻP jest członkiem FABaltic. Polsko-litewski FAB na przestrzeni ponad 400 tys. km kw., obsługuje ponad 700 tys. operacji lotniczych rocznie. PAŻP rozpoczyna współpracę z A6, która począwszy od fazy wdrożeniowej SESAR doprowadzi do pełnoprawnego członkostwa w sojuszu wraz z rozszerzeniem SESAR JU do roku 2024.

XVIII Mistrzostwa Polski Portów Lotniczych i PAŻP w Piłce Nożnej Halowej – Gdańsk 2014

(Lotnisko Poznań-Ławica)

Rozgrywki odbyły w dniach 27-28 czerwca br. w Gdańsku. Reprezentacje jedenastu polskich lotnisk oraz Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej przez dwa dni toczyły zaciętą piłkarską walkę o tytuł Mistrza Polski. Zwycięzcą została drużyna Portu Lotniczego Szczecin Goleniów im. NSZZ Solidarność, pokonując w serii rzutów karnych organizatora Mistrzostw – Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Trzecie miejsce przypadło piłkarzom z Katowice Airport. Mecze ekipy poznańskiego lotniska były bardzo emocjonujące, pomimo tego w tym roku nie udało się stanąć na podium.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Website | + posts

ENERGETYKA

Miedwiediew zapowiada na jesień kryzys gazowy

(REUTERS/ITAR TASS/AFP/TERESA WÓJCIK/KUNA/EURACTIV/WOJCIECH JAKÓBIK)

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ocenił wczoraj na Facebooku, że wznowienie pokojowych negocjacji z Ukrainą będzie znacznie trudniejsze po „dramatycznym błędzie prezydenta Petra Poroszenki polegającym na zerwaniu zawieszenia broni”. Miedwiediew zapowiedział „wielki kryzys gazowy na jesieni” spowodowany nieuregulowanymi problemami gazowymi między Rosją a Ukrainą”.  Na swojej stronie na Facebooku Miedwiediew podkreślił, że „błąd Poroszenki spowoduje jeszcze więcej ofiar. I teraz on osobiście jest za nie odpowiedzialny. Ukraina nie płaci za gaz. Jej zadłużenie jest ogromne. Pobierają surowiec z magazynów podziemnych. Jesienią będzie wielki kryzys gazowy”.  Nawiązując do umowy stowarzyszeniowej podpisanej między Ukrainą i Unią Europejską w dniu 27 czerwca b.r. Miedwiediew napisał, że „Ukraina ma do tego prawo, ale Rosja ma ze swojej strony prawo przejść na nowy sposób ułożenia swoich relacji z Ukrainą, aby chronić swój rynek”. AFP przypomina, że 16 czerwca b.r. Rosja wprowadziła przedpłaty za dostawy gazu dla Ukrainy po fiasku negocjacji. Kijów nie płaci, więc nie dostaje surowca. Według Rosjan może mieć to negatywny wpływ na dostarczanie rosyjskiego gazu do Europy za kilka miesięcy. Prawie połowa eksportu gazu z Rosji jest świadczona poprzez skomplikowany tranzyt przez Ukrainę – podkreśla z kolei Reuters – dlatego doszło do poważnych zakłóceń w dostawach do Europy w czasie „gazowych wojen” między Moskwą a Kijowem w 2006 i 2009 roku. Europejczycy zachowują jednak spokój. – Kluczowym, żywotnym interesem Rosji jest sprzedaż gazu do Europy – przekonuje dyrektor francuskiego GDF Suez Gerarf Mestrallet. Postrzega on spór gazowy Rosja-Ukraina jako niezależny od Unii Europejskiej, w przeciwieństwie do Komisji Europejskiej, która angażuje się w negocjacje na ten temat. Przewodniczący Komisji Jose Manuel Barroso ostrzegał wczoraj, że zależność energetyczna Europy ma wzrosnąć do 27 procent do 2030 roku. Dlatego namawia do dalszej dywersyfikacji, w tym z udziałem energetyki odnawialnej i nowych projektów infrastrukturalnych. Strategia Bezpieczeństwa Energetycznego UE ma być głównym tematem szczytu unijnego w październiku. Wobec kryzysu ukraińskiego kolejne kraje unijne deklarują także większą otwartość na gaz łupkowy. Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel ma niebawem przedstawić regulacje dotyczące kontrowersyjnej metody wydobycia surowca – hydraulicznego kruszenia – która jest obecnie zakazana w RFN.

Oettinger: South Stream będzie podlegał zasadom UE

(NOVINITE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Bruksela naciska na podporządkowanie rosyjskiego projektu gazociągu South Stream unijnym regulacjom. Komisarz ds. energii Unii Europejskiej Gunther Oettinger ocenił, że rozmowy na ten temat z udziałem Komisji Europejskiej i Bułgarii są konstruktywne i trwają nadal. Pomimo obiekcji Sofia zamroziła budowę swojego odcinka rosyjskiej rury, po ostrzeżeniu Komisji, że jest on niezgodny z antymonopolowymi regulacjami trzeciego pakietu energetycznego UE i każdy kraj, który będzie kontynuował przy nim prace zostanie ukarany. Oettinger kategorycznie przekreślił możliwość uruchomienia South Stream, jeżeli nie będzie on podlegał unijnym zasadom. – Nikt nie jest zainteresowany budową rury, którą nie popłynie żaden gaz. Rosjanie inwestują miliardy w ten projekt. W ich interesie powinno być odnalezienie rozwiązania prawnego sporu. Inaczej będą mieli problem z uruchomieniem rury po jej położeniu. Żeby zaczął nią płynąc gaz, musi ona zostać podporządkowana naszym regulacjom – powiedział w bułgarskim radio komisarz.

Blackouty wypłoszą turystów z Grecji?

(REUTERS/AP/BBC/TERESA WÓJCIK)

Greckie władze ostrzegły wczoraj wieczorem, że w sezonie turystycznym może dojść do przerw w dostawach energii elektrycznej, ponieważ związki zawodowe w sektorze publicznym energetyki (PPC) zapowiedziały częściowe 48 godzinne strajki. Ich powodem jest sprzeciw związkowców wobec rządowych projektów prywatyzacji PCC, czyli dominującego producenta energii elektrycznej w tym kraju. Związkowcy uważają, że energia elektryczna stanowi dobro nadrzędne, które musi pozostać pod kontrolą państwa. Pomimo tego od dawna przedstawionego stanowiska związków zawodowych, grecki rząd, w którym przewagę ma prawica, nie rezygnuje z częściowej prywatyzacji energetyki, ponieważ jest to warunek międzynarodowych kredytodawców, od których zależy w dużej mierze powodzenie antykryzysowego programu w Grecji. Wobec twardego stanowiska związków zawodowych rząd zapowiada, że zamierza zmusić strajkujących do pracy wydaniem zarządzenia o „mobilizacji nadzwyczajnej”. Premier Antonis Samaras podkreślił, że nie ustąpi „fanatycznym populistom”, którzy dążą do zahamowania programu antykryzysowego. Plan prywatyzacji sektora energetycznego w Grecji zakłada sprzedaż prywatnym inwestorom około 30 proc. zakładów energetycznych należących obecnie do PCC. Rząd jest przekonany, że ta prywatyzacja zwiększy konkurencyjność greckiej energetyki oraz spowoduje spadek cen prądu, co pobudzi inne gałęzie gospodarki. Plan prywatyzacji musi być akceptowany przez parlament. Tymczasem partie opozycyjne, mające tylko o dwa głosy mniej niż koalicja rządowa, zapowiedziały, że poprą stanowisko związków zawodowych w sprawie prywatyzacji, a najbardziej radykalna lewicowa Syriza chce, aby rządowy plan prywatyzacji poddać referendum. Tymczasem wczoraj wieczorem minister ds. rozwoju Nikos Dendijas zaapelował do central związkowych o rezygnację ze strajków, ponieważ byłby to ciężki cios dla turystyki, która w tym roku ma przynieść największy w historii dochód do budżetu, co będzie mieć specjalne znaczenie w przezwyciężaniu sześcioletniej recesji. Parlament zajmie się sprawą prywatyzacji PCC w następnym tygodniu.

Zachód rozważa zatrzymanie pomocy swoich banków dla Rosji

(PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK)

Kraje Unii Europejskiej rozważają różne scenariusze na wypadek gdyby Rosja nie zrezygnowała z ingerencji w politykę wewnętrzną Ukrainy za pomocą seperatystów we wschodniej części kraju. Z nieoficjalnych informacji agencji Prime wynika, że rozważane jest wycofanie wsparcia Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla rosyjskich projektów. Kraje anglosaskie naciskają na stanowcze podejście do Rosji po nielegalnej aneksji Krymu, który Zachód uznaje za okupowany przez Rosjan. EBOiR oraz EBI nie chcą na razie komentować sprawy. Rosjanie potrzebują pieniędzy z Zachodu na inwestycje w technologię oraz infrastrukturę (np. gazociąg Siła Syberii do Chin). Analitycy już teraz zauważają zmniejszoną współpracę banków zachodnich z Rosjanami, która odbija się na ich możliwościach inwestycyjnych.

Nowy szef Gazprom Eksport to sensacja

(Reuters/Rigzone/AP/Teresa Wójcik)

Powołanie przedwczoraj Jeleny Burmistrowej na nowego szefa spółki-córki Gazpromu, Gazprom Eksport zostało odnotowane przez wiele mediów ekonomicznych  jako duża niespodzianka. Do momentu podjęcia tej decyzji Burmistrowa, dotychczasowy jeden z wiceprezesów tej spółki pozostawała w cieniu jej szefa, Miedwiediewa. Była odpowiedzialna za dział LNG oraz nowe rynki gazu. W Gazpromie rozpoczęła prace w 2003 r. , stanowisko wiceprezesa Gazprom Eksport objęła w 2011 r. Z nieoficjalnych informacji wynika, że swój awans zawdzięcza sukcesowi, jakim jest zawarcie kontraktu gazowego z Chinami. Uważa się, że po nieudanych kilkuletnich negocjacjach prowadzonych osobiście przez Miedwiediewa, sprawę kontraktu przejęła Burmistrowa i mimo dużych trudności dorowadziła ją do pozytywnego finału. Przed podaniem do wiadomości o nowym stanowisku Burmistrowej, szef Gazpromu Miller i  Burmistrowa zostali przyjęci przez Putina, który z tej okazji podkreślił znaczenie Gazpromu dla rosyjskiej polityki i gospodarki.  W wydanym oświadczeniu Miller stwierdził m.in. „Ambitne plany Gazpromu na rynkach zewnętrznych wymagają nowych decyzji strukturalnych i funkcjonalnych” . W Moskwie uważa się, że były już szef Gazprom Eksport Miedwiediew, znany jako „konserwatywny menadżer” jest zwolennikiem Burmistrowej i jej „sojusznikiem.” Miedwiediew pozostał na stanowisku wicedyrektora generalnego Gazpromu.

Ezra zainstaluje rurociągi i platformy wydobywcze dla Chevronu w Tajlandii

(REUTERS/RIGZONE/AP/TERESA WÓJCIK)

Holding Ezra (znany też jako operator EMCS), duży wykonawca i dostawca zintegrowanych systemów morskich dla przemysłu naftowego i gazowego z Singapuru, poinformował w ostatni wtorek, że realizuje duże zamówienia dla Chevronu w Tajlandii. Zamówienia zostały przewidziane w umowie wieloletniej, której realizacja rozpoczęła się w 2011 r., a którą z inicjatywy Chevronu przedłużono do 2015 r. z możliwością dalszej kontynuacji. Kierownictwo holdingu Ezra ocenia, że ta bardzo udana współpraca z wielkim amerykańskim koncernem umacnia pozycje ich holdingu, jako wykonawcy systemów morskich dla branży wydobywczej gazu i ropy w regionie Azji i Pacyfiku.

CNPC i Total rozmawiają o rafinerii w Dalian

(FINANCIAL TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Chińskie CNPC i francuski Total omówiły możliwość wymiany udziałów w spółce zarządzającej rafinerią naftową w portowym mieście Dalian na północno-wschodnim krańcu Państwa Środka. Chodzi o Wepec czyli West Pacific Petrochemical Corp, w której Total posiada 22,4 procent udziałów. Francuzi odmówili komentarza na temat możliwości sprzedaży ich udziałów w projekcie. Chińczycy prowadzą politykę sprzedaży udziałów mniejszościowych w swoich projektach energetycznych w celu pozyskania kapitału przy jednoczesnym zatrzymaniu kontroli. Zachodni inwestorzy narzekają na hermetyczność chińskiego sektora energetycznego, który daje zbyt mało dostępu.

G20 niechętna nowym działaniom w polityce klimatycznej

(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Australia, obejmująca obecnie przewodnictwo w G20, ocenia, że nie widzi woli podejmowania nowych kroków na rzecz walki ze zmianami klimatu w ramach grupy. Australijczycy przygotowują listopadowy szczyt G20 w Brisbane. W jego toku odbędą się nowe negocjacje klimatyczne. Zdaniem przedstawicieli Melbourne kraje członkowskie Grupy nie będą chciały podjąć nowych działań w tym zakresie, poza już wdrożonymi ograniczeniami wsparcia dla energetyki konwencjonalnej oraz zwiększeniem subsydiów dla Odnawialnych Źródeł Energii. Decyzje G20 są podejmowane na zasadzie konsensusu, zatem według Australii, nie można liczyć na przełomowe decyzje w Brisbane.

INFRASTRUKTURA

Zielone światło dla inwestycji kolejowych

(Kancelaria Premiera)

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Zaproponował w nich rozwiązania, które zapewnią przyspieszenie realizacji inwestycji kolejowych. Skrócony zostanie termin wydawania pozwolenia na budowę inwestycji kolejowych. PKP PLK SA i samorząd terytorialny będą mogły czasowo zająć nieruchomości, których eksploatacja jest niezbędna do budowy, przebudowy i modernizacji infrastruktury kolejowej. Uzyskają również prawo do nieodpłatnego zajęcia terenów: wód płynących lub dróg publicznych – na czas realizacji  inwestycji kolejowej. Zostaną zobowiązani do wypłaty odszkodowań za ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości i spowodowanie szkód w trakcie procesu inwestycyjnego. Na czasowe zajęcie nieruchomości nie będzie potrzebna zgoda ich właścicieli lub użytkowników wieczystych. Proces inwestycyjny będzie szybszy, bo zostanie skrócony termin wydawania pozwolenia na budowę inwestycji kolejowych – do 45 dni (obecnie jest 65) od daty złożenia wniosku o wydanie decyzji w tej sprawie.

Umowa na kontynuację budowy S69 odc. w. Mikuszowice–Żywiec podpisana.

(GDDKiA)

Została podpisana umowa między GDDKiA a Mota-Engil Central Europe na „Kontynuację budowy drogi ekspresowej s – 69 Bielsko-Biała Żywiec- Zwardoń, odc. węzeł „Mikuszowice” – Żywiec. Dokończenie budowy 15,56 km drogi ekspresowej S69 zostanie zrealizowane w dwóch etapach: odc. o dł. 6,1 km od węzła Mikuszowice (bez węzła) do węzła Buczkowice (z węzłem) powinien zostać oddany do ruchu w 4 miesiące od daty rozpoczęcia robót, czyli do końca 2014 r., a odc. o dł. 9,460 km od węzła Buczkowice do Żywca do 9 miesięcy od daty rozpoczęcia robót. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego przeprowadzono w trybie przetargu nieograniczonego, na podstawie ustawy prawo zamówień publicznych. Umowna wartość kontraktu wynosi 260 mln zł.

Po pomarańczowym płynniej. Przywileje z viaAUTO od 15 lipca

(GDDKiA)

Od 15 lipca br. na placach poboru opłat Żdżary, Stryków, Karwiany i Żernica, na zarządzanych przez GDDKiA odcinkach autostrad A2 i A4, wydzielone zostaną bramki dedykowane dla samochodów osobowych wyposażonych w viaAUTO. Bramki te będą specjalnie oznakowane (pomarańczowe tablice z logo viaTOLL), a pasy prowadzące do tych bramek zostaną oznaczone specjalnymi znakami na jezdni, także w kolorze pomarańczowym. To rozwiązanie przyniesie korzyści wszystkim użytkownikom autostrad, a szczególnie posiadaczom viaAUTO. Obecnie muszą oni korzystać z bramek „manualnych” wspólnie z innymi kierowcami. Od 1 lipca do końca wakacji, tj. 31 sierpnia br. będzie trwała promocja, w której koszt urządzenia viaAUTO wyniesie 100 zł, w tym 50 zł przeznaczone na opłaty.

Drogi na północy włączone do Programu

(Polski Kongres Drogowy)

W najnowszym projekcie zmiany załączników nr 5 i 6 do Programu Budowy Dróg Krajowych, rząd chce dodać budowę drogi ekspresowej S6 ze Szczecina do Koszalina, wraz z obwodnicą Koszalina i Sianowa (S6/S11), obwodnice Wałcza na S10 i Szczecinka na S11. Natomiast planowana obwodnica Olsztyna będzie drogą klasy S na odcinku Olsztyn Południe-Wschód. Postępowania przetargowe na te nowe zadania rozpoczną się jeszcze w 2014 roku. Jak informuje ministerstwo infrastruktury i rozwoju, proponowane zmiany spowodują wzrost ogólnych wydatków Krajowego Funduszu Drogowego o 4,59 mld zł (z 67,72 do 72,31 mld). Tyle wynosi wartość inwestycji ujętych w obu załącznikach do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015: nr 5 dotyczącego autostrady A1 i dróg ekspresowych i nr 6 – dotyczącego obwodnic miast.

Taniej z Żyrardowa do Warszawy

(PKP Intercity)

Od lipca spada cena biletów miesięcznych w pociągach TLK na trasie Żyrardów – Warszawa – Żyrardów. Teraz za bilet miesięczny pasażerowie zapłacą 209 zł, a nie jak dotychczas 256,70 zł. Mniej za bilet zapłacą też studenci i uczniowie. Bilet miesięczny uczniowski kosztuje teraz 131,67 zł (dotychczas 161,72 zł), a studencki 102,41 zł (dotychczas 125,78 zł).

To kolejne udogodnienie z jakiego korzystają pasażerowie pociągów PKP Intercity na trasie Warszawa – Żyrardów. Dzięki ofercie Bilet Relacyjny podróżujący z biletami jednorazowym za przejazd płacą 11,10 zł, o 25% mniej niż w standardowym cenniku. Na trasie mogą korzystać też z pociągów Kolei Mazowieckich, dzięki współpracy obydwu przewoźników, honorujących swoje bilety.

Koleje Mazowieckie „Liderem Innowacji w Transporcie Kolejowym” 2013

(Koleje Mazowieckie)

Certyfikat został przyznany przez Stowarzyszenie Południowy Klaster Kolejowy. Jury konkursu doceniło inwestycje w nowoczesne rozwiązania w sferze technologicznej, jak i usługowej. Celem konkursu „Lider Innowacji w Transporcie Kolejowym” jest m.in. wyróżnienie i promocja innowacji kolejowych podmiotów z branży kolejowej, a także promocja dobrych praktyk stosowanych przez firmy z sektora kolejowego. Certyfikat został przyznany Kolejom Mazowieckim za innowacyjność i pionierskie podejście do stosowania nowych technologii – wykorzystanie wagonów piętrowych i lokomotyw elektrycznych do obsługi pociągów uruchamianych w systemie „push-pull”, a także wprowadzenie terminali mobilnych Pidion BIP 1300-3A. Oba produkty Koleje Mazowieckie wykorzystują jako pierwszy przewoźnik w Polsce. W zakresie usług nagrodzono pociąg „Słoneczny”.

Między Wisłą Głębce a Ustroniem Polana znów kursować będą pociągi

(Koleje Śląskie)

Pociągi wracają na odcinek Ustroń Polana – Wisła Głębce wieczorem 4 lipca (piątek). O godzinie 18 przestaje obowiązywać zastępcza komunikacja autobusowa. Ostatnim pociągiem jadącym skróconą trasą będzie pociąg, który wyjedzie z Katowic o 14:12 (przyjazd do stacji Ustroń Polana 16:17, możliwość przesiadki na ZKA do Wisły Głębce). Kolejne pociągi ze stolicy województwa (odjazdy kolejno 16:28 i 20:19) przejadą już całą trasę (do stacji końcowej Wisła Głębce). W stronę Katowic natomiast tylko ostatni z pociągów w tym dniu obsłuży całą relację (odjazd ze stacji Wisła Głębce 20:00). Wcześniejsze pociągi przejadą jeszcze skróconą trasą Ustroń Polana – Katowice. Ostatni pociąg, z zastępczą komunikacją autobusową na trasie Wisła Głębce – Ustroń Polana, wyjedzie o 17:48 z Ustronia Polany.

PAŻP wstępuje do A6

(PAŻP)

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) dołącza do A6 – sojuszu największych europejskich agencji zapewniających służby żeglugi powietrznej (ANSP) i współpracujących przy wdrożeniu programu SESAR dla osiągnięcia jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej. Decyzja PAŻP oznacza, że aż siedem z dziewięciu europejskich funkcjonalnych bloków przestrzeni powietrznej (FAB) będzie reprezentowanych w Sojuszu A6. PAŻP jest członkiem FABaltic. Polsko-litewski FAB na przestrzeni ponad 400 tys. km kw., obsługuje ponad 700 tys. operacji lotniczych rocznie. PAŻP rozpoczyna współpracę z A6, która począwszy od fazy wdrożeniowej SESAR doprowadzi do pełnoprawnego członkostwa w sojuszu wraz z rozszerzeniem SESAR JU do roku 2024.

XVIII Mistrzostwa Polski Portów Lotniczych i PAŻP w Piłce Nożnej Halowej – Gdańsk 2014

(Lotnisko Poznań-Ławica)

Rozgrywki odbyły w dniach 27-28 czerwca br. w Gdańsku. Reprezentacje jedenastu polskich lotnisk oraz Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej przez dwa dni toczyły zaciętą piłkarską walkę o tytuł Mistrza Polski. Zwycięzcą została drużyna Portu Lotniczego Szczecin Goleniów im. NSZZ Solidarność, pokonując w serii rzutów karnych organizatora Mistrzostw – Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Trzecie miejsce przypadło piłkarzom z Katowice Airport. Mecze ekipy poznańskiego lotniska były bardzo emocjonujące, pomimo tego w tym roku nie udało się stanąć na podium.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Website | + posts

Najnowsze artykuły