Najważniejsze informacje dla biznesu

15.07.2014 ALERT

ENERGETYKA

Prawo geologiczne i górnicze uchwalone

(MINISTERSTWO ŚRODOWISKA)

Posłowie, podczas posiedzenia Sejmu 11 lipca br., przyjęli w ostatecznym kształcie nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja reguluje racjonalne poszukiwanie i wydobycie węglowodorów: gazu ziemnego, w tym łupkowego oraz ropy naftowej.

Jedna koncesja

Nowelizacja wprowadza jedną koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów oraz ich wydobywanie ze złoża. Zamiast dotychczasowych kilku rodzajów koncesji ustawa wprowadza jedną – poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczą.

Podmiot zainteresowany koncesją będzie w postępowaniu kwalifikacyjnym sprawdzany m.in. pod kątem tego, czy posiada doświadczenie polegające na rozpoznaniu i udokumentowaniu co najmniej jednego złoża węglowodorów lub na prowadzeniu wydobycia co najmniej przez 3 lata. Wykaz pozytywnie zweryfikowanych podmiotów zostanie udostępniony publicznie.

Jednocześnie nowelizacja zapewnia zachowanie praw nabytych inwestorów. Koncesje udzielone przed wejściem w życie ustawy zachowają swoją ważność z możliwością przedłużenia ich ważności lub przekształcenia w koncesję nowego typu.

Przetargi dla przedsiębiorców

Koncesja będzie przyznawana przez Ministra Środowiska w postępowaniu przetargowym prowadzonym z urzędu. Ubiegać się o nią będzie mogło kilka podmiotów łącznie, gdy złożą wspólnie jedną ofertę w przetargu i wskażą operatora. Koncesja będzie udzielana na 10 – 30 lat.

Inne zmiany

Nowelizacja wprowadza też obowiązek ustanowienia zabezpieczenia m.in. z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania warunków określonych w koncesji. Zabezpieczenie nie będzie mogło przekroczyć równowartości 20 proc. wysokości kosztów prac geologicznych.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Ustawa przewiduje ponadto szereg ułatwień dla przedsiębiorców zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów. Daje im m.in. możliwość rozpoczęcia wydobycia surowca już w trakcie trwania fazy poszukiwania i rozpoznawania. Ponadto będą oni mogli wykonywać badania geofizyczne w celu zbadania struktur geologicznych wyłącznie na podstawie zgłoszenia.

W celu należytego zabezpieczenia uprawnień Skarbu Państwa, jako właściciela złóż, nowelizacja wzmacnia uprawnienia kontrolne organów nadzoru górniczego oraz inspekcji ochrony środowiska. Przewiduje również monitorowanie przez Ministra Środowiska wykonywania koncesji. Nowe przepisy przewidują również ułatwienia dotyczące decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Ukraina dalej zbiera zapasy gazu na zimę

(PRIME/GŁOS ROSJI/WOJCIECH JAKÓBIK)

W ukraińskich magazynach gazu ziemnego ma się już znajdować 14,5 mld m3. Kijów zbiera surowiec przed spodziewanymi problemami z tranzytem surowca w sezonie grzewczym. Wtedy potrzebuje 17-20 mld m3 gazu technicznego w magazynach aby możliwy był przesył do klientów europejskich. Dzięki wstąpieniu do europejskiego systemu AGSI+ Naftogaz może co tydzień w piątek publikować dane na temat stanu zapełnienia swoich obiektów o całkowitej pojemności 32 mld m3. Gazprom przekonuje, że w celu zapewnienia nieprzerwanych dostaw jego gazu do Europy niezbędne będzie zapełnienie alternatywnych magazynów w Austrii, Niemczech, Serbii i Wielkiej Brytanii. Chce do nich wpompować około 5 mld m3. Dlatego zabiega o wyłączenie Nord Stream i jego przedłużenia OPAL spod regulacji ograniczających wpływ Gazpromu na rury. Długofalowo zabiega także o podobne wyłączenie dla projektu South Stream.

Rosnieft nabył aktywa Weatherford by utrzymać wydobycie ropy naftowej

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK/PRIME/UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosnieft poinformował w ubiegłą niedzielę o nabyciu rosyjskich i wenezuelskich aktywów spółki Weatherford International. Weatherford ( z siedzibą w Szwajcarii) wykonuje wiercenia oraz inne usługi dla firm naftowych i gazowych i należy obok Schlumbergera i Halliburtona do najbardziej znanych firm serwisowo-usługowych dla tej branży. Rosnieft, niezależnie od własnej firmy usługowej RN-Burenie, nabywa osiem spółek z grupy Weatherford. Koszt nabycia wynosi 500 mln dol. Transakcje mają być zamknięte do końca roku. Rosja, czołowy światowy producent ropy – podkreślił w czasie wizyty w Wenezueli Putin – aby utrzymać swoją pozycję na rynku, musi znacznie zwiększyć zakres prac poszukiwawczych i wierceń wydobywczych. Jest to konieczne, jeśli chce w następnej dekadzie utrzymać poziom wydobycia 10,5 mln baryłek dziennie. Dotychczas najwięcej prac usługowych na polach naftowych w Rosji wykonywały Eurasia Drilling Company, Surgutnieftiegaz oraz spółki zależne Gazpromu. Weatherford zamierza utrzymać stan posiadania na Bliskim Wschodzie gdzie operuje na 114 wiertniach. Rosnieft podpisał także umowę z brazylijskim Petrobras dotyczącą sprzedaży gazu ze złóż Solimoes z wykorzystaniem brazylijskiego systemu przesyłu gazu. Rosjanie kupią także cztery mobilne wiertnie od brazylijskiego HRT. Umowy opiewają łącznie na 96 mln dolarów.

Są zgody na eksport LNG dla firm rosyjskich

(LNG WORLD NEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dzięki liberalizacji eksportu gazu skroplonego z Rosji, nowi gracze zostali dopuszczeni do tego rozwijającego się rynku. Wczoraj premier Dmitrij Miedwiediew podpisał zgody eksportowe dla Rosnieftu, Gazpromu, Gazprom Exportu oraz joint-venture Jamał LNG. Rosnieft zamierza słać gaz za pomocą jednego z sachalińskich terminali. Gazporm i Gazprom Export również posiadają obiekt na Sachalinie, pracują nad budową kolejnych z Baltic LNG włącznie. Spółka Jamał LNG którą zarządzają Novatek, chińskie CNPC, francuski Total i japońskie Mitsui oraz Mitsubishi będzie eksportować gaz skroplony przy wykorzystaniu obiektu w pobliżu złóż na Półwyspie Jamalskim.

Izraelskie złoże gazu Lewiatan prawdopodobnie większe o 16 proc.

(REUTERS/RIGZONE/GLOBES/TERESA WÓJCIK)

W Jerozolimie 13 lipca Reuters poinformował, że  szacunkowa wielkość zasobów gazu ziemnego w izraelskim złożu Lewiatan została oceniona jako o 16 proc. większa niż dotychczas obliczano. Złoże Lewiatan, znalezione w 2010 r. na wodach izraelskich, jest największym odkrytym w ostatniej dekadzie podmorskim złożem gazu. Oczekuje się, że zapewni Izraelowi niezależność energetyczną. Wydobycie komercyjne z Lewiatana ma się rozpocząć w 2017 r. Wg dotychczasowych szacunków rezerwy gazu w tym złożu mają wynosić 620 mld m. sześc. Obecnie izraelski partner w konsorcjum Lewiatan, Delek Drilling, stwierdza, że najprawdopodobniej rezerwy te wynoszą około 1 bln m. sześc. Wg innych źródeł rezerwy Lewiatana należy oceniać na 39,4 mln baryłek kondensatu (dotychczas 34,1 mln.). Sąsiadujące z Lewiatanem złoże Tamar – którego eksploatacja rozpoczęła się w ub. roku – jest oceniane na 303 mld m. sześc., a dwa mniejsze sąsiadujące złoża łącznie – na 58 mld m. sześc. Rząd Izraela przewiduje, że 40 proc. wydobywanego z tych złóż gazu będzie przeznaczone na eksport.

Rusza szczyt BRICS w Brasilii

(RADIO WOLNA EUROPA/PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dziś rozpoczyna się trzydniowy szczyt krajów BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) w stolicy Brazylii. Strony omówią pogłębienie współpracy, szczególnie w sektorze energetycznym, powołanie wspólnego banku inwestycyjnego oraz sytuację na Ukrainie, w Syrii i Iraku. Wstępny kapitał banku nazywanego już Nowym Bankiem Inwestycyjnym ma wynieść 50 mld dolarów. To m.in. z niego będą pochodziły środki na wielkie przedsięwzięcia infrastrukturalne jak chińsko-rosyjski gazociąg Siła Syberii. Siedziba instytucji najprawdopodobniej zostanie osadzona w Szanghaju. Kraje BRICS mają także podjąć środki zaradcze przeciwko sankcjom Zachodu wobec obywateli Rosji, o co apelował prezydent Władimir Putin. Kraje BRICS mają także poprzeć działania Federacji Rosyjskiej na Ukrainie. Putin mówi także o braku wydajności jednobiegunowego porządku międzynarodowego. BRICS mają przedstawić alternatywny, bardziej zdemokratyzowany porządek.

INFRASTRUKTURA

Nowy dworzec. Stary gmach to już historia. Raport nr 4

(UM Bydgoszcz)

Główny gmach dworca kolejowego przeszedł do historii. Została po nim tylko sterta gruzu, która też szybko znika z ul. Zygmunta Augusta. Na tymczasowym dworcu kolejarze ustawili elektroniczne wyświetlacze z godzinami odjazdów i przyjazdów pociągów. Ściany dworca zostały wyburzone w poprzednim tygodniu. W ubiegłym prowadzono przede wszystkim prace związane z oczyszczaniem terenu i przygotowaniem go do wzniesienia nowej konstrukcji. Prace rozbiórkowe prowadzone są także na pierwszym peronie. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Budimex i Lech. Inwestorem jest PKP SA. Łączna wartość realizowanego projektu to ok. 197 mln zł. Dworzec zostanie oddany do użytku do końca 2015 r. Przedsięwzięcie będzie współfinansowane ze środków unijnych.

Ciepłociąg na średnicówce

(UM Toruń)

Trwa budowa II etapu  Trasy Średnicowej Północnej. Obecnie prace prowadzone są przy sieci ciepłowniczej i kanalizacji deszczowej. II etap Trasy Średnicowej Północnej obejmuje odcinek od trasy mostowej w osi ul. Wschodniej do ul. Grudziądzkiej. Obecnie trwa tam przebudowa sieci ciepłowniczej i budowa kanalizacji deszczowej. Przypomnijmy, że w ramach II etapu Trasy Średnicowej Północnej wybudowany zostanie 3-km odcinek drogi (droga główna ruchu przyspieszonego) z dwupasmową jezdnią, która będzie biec na odcinku od ul. Grudziądzkiej do węzła drogowego w ciągu ul. Wschodniej do włączenia w ulicę Marii Skłodowskiej-Curie, wraz z przebudową tej ulicy. Dla pieszych zostaną wybudowane chodniki, a dla rowerzystów powstaną drogi rowerowe. Na całym odcinku zostanie zamontowane oświetlenie (319 słupów oświetleniowych) i nasadzona zieleń. Inwestycja obejmie również wybudowanie wiaduktu nad torami kolejowymi wraz ze zjazdami.

Zobacz II linię metra

(UM Warszawa)

Przy skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej widać charakterystyczne szklane zadaszenia wejść do stacji II linii metra, zaś 20 metrów poniżej poziomu terenu nowa hala peronowa nabiera ostatecznego kształtu. Perony pierwszej i drugiej linii metra już połączono, zaś poziom -1 stacji C11 coraz bardziej przypomina pasaż handlowy i halę odpraw. W ostatnią niedzielę miesiąca, 27 lipca, warszawiacy po raz kolejny będą mogli przekonać się jak wiele zmieniło się na budowie centralnego odcinka II linii metra. Tym razem Miasto st. Warszawa wraz z Metrem Warszawskim Sp. z o.o. oraz wykonawcą – AGP Metro Polska S.C. zapraszają mieszkańców stolicy na Dni Otwarte na stacji C11 Świętokrzyska. Podczas blisko godzinnej wycieczki przyszli pasażerowie wraz z przewodnikami przejdą podziemnymi korytarzami nowej stacji.

Tramwaj Fordon. 10 kilometrów placu budowy. Raport nr 22

(UM Bydgoszcz)

Firmy budujące linie tramwajową do Fordonu pracują praktycznie na każdym odcinku 10-kilometrowej trasy. Układane są krawężniki, zwożone są stalowe dźwigary, wykonywane są fundamenty pod słupy trakcyjne. Trwają intensywne prace związane z przebudową północnej części ul. skrzyżowania ul. Akademickiej z ul. Matki Teresy z Kalkuty. Sfrezowano nawierzchnię, trwają prace rozbiórkowe. Rozebrana została także stara jezdnia na ul. Korfantego. To kolejny etap prac związany z przygotowaniami do budowy pętli awaryjnej w tym miejscu.

Krótsza podróż między Toruniem a Laskowicami Pomorskimi

(PKP PLK)

Podróż między Toruniem a Laskowicami Pomorskimi jeszcze w tym roku skróci się o około 50 min. To efekt dwóch inwestycji realizowanych przez PKP PLK na odcinkach Grudziądz – Laskowice Pomorskie oraz Chełmża – Grudziądz. W ramach prac remontowych na niemal 19-km odcinku Grudziądz – Laskowice Pomorskie PKP PLK zaplanowały wymianę 31 tys. podkładów, oczyszczanie i uzupełnienie tłucznia, a także naprawę jezdni na 12 przejazdach kolejowo-drogowych. W efekcie podwyższona zostanie prędkość pociągów z 40 i 50 km/h do 80 km/h, dzięki czemu podróż z Grudziądza do Laskowic Pomorskich skróci się o ok. pół godziny. Roboty rozpoczęły się 8 lipca i do momentu ich zakończenia w połowie listopada, pomiędzy miejscowościami wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Umowa o współpracy Kolei Mazowieckich i Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

(Koleje Mazowieckie)

W siedzibie spółki Koleje Mazowieckie odbyło się podpisanie Listu Intencyjnego o wzajemnej współpracy przewoźnika i Muzeum. Głównym celem porozumienia jest wzajemne wspieranie działań na rzecz promocji kolei w Polsce. W czasie spotkania odbyła się rozmowa na temat pierwszej z inicjatyw, która w ramach współpracy zostanie podjęta w najbliższym czasie. Jest nią wystawa poświęcona przypadającemu w tym roku jubileuszowi spółki. Jej organizacja zostanie powierzona Muzeum Kolejnictwa. Podpisany List Intencyjny to pierwszy etap promocji kolei.

Prezes UTK wydał decyzję w sprawie stawek jednostkowych opłat za dostęp i korzystanie z infrastruktury kolejowej PKP PLK

Po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego na wniosek PKP PLK SA o zatwierdzenie stawek jednostkowych opłat za dostęp i korzystanie z infrastruktury kolejowej na rozkład jazdy pociągów 2014/2015, prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał decyzję odmawiającą zatwierdzenia – stawek jednostkowych opłaty podstawowej oraz zatwierdzającą – stawki jednostkowe opłat dodatkowych. Prezes UTK odmówił zatwierdzenia stawek jednostkowych opłaty podstawowej ze względu na niespełnienie przez PKP PLK przesłanek wynikających z rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie warunków dostępu i korzystania z infrastruktury kolejowej. Wyżej wymienione rozporządzenie nie zmieniło zasad określania opłat dodatkowych. W związku z powyższym prezes UTK zatwierdził stawki jednostkowe dla opłat dodatkowych.

Zamknięcie drogi startowej DS-1

(Lotnisko im. Chopina)

Na Lotnisku Chopina zamknięta została droga startowa DS-1 zlokalizowana na osi Ursynów-Ursus. Do końca września cały ruch lotniczy odbywać się będzie na dłuższej drodze startowej DS-3. Zamknięcie krótszej drogi startowej związane jest z budową tzw. drogi kołowania szybkiego zjazdu N1 w rejonie skrzyżowania dogi startowej z drogami kołowania A, J, M i T oraz poszerzeniem zjazdu z drogi startowej w drogę kołowania D. Nowe drogi kołowania zwiększą bezpieczeństwo operacji lotniczych i przepustowość pola wzlotów. – Samoloty będą mogły bezpieczniej lądować i szybciej opuszczać drogę startową. Przełoży się to m.in. na zmniejszenie poziomu hałasu – wyjaśnia Radosław Paruzel, zastępca dyrektora Lotniska Chopina. Wszystkie prace budowlane zostaną zakończone w ciągu 10 tygodni i z początkiem października ruch na Lotnisku Chopina wróci do normy.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Website | + posts

ENERGETYKA

Prawo geologiczne i górnicze uchwalone

(MINISTERSTWO ŚRODOWISKA)

Posłowie, podczas posiedzenia Sejmu 11 lipca br., przyjęli w ostatecznym kształcie nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja reguluje racjonalne poszukiwanie i wydobycie węglowodorów: gazu ziemnego, w tym łupkowego oraz ropy naftowej.

Jedna koncesja

Nowelizacja wprowadza jedną koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów oraz ich wydobywanie ze złoża. Zamiast dotychczasowych kilku rodzajów koncesji ustawa wprowadza jedną – poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczą.

Podmiot zainteresowany koncesją będzie w postępowaniu kwalifikacyjnym sprawdzany m.in. pod kątem tego, czy posiada doświadczenie polegające na rozpoznaniu i udokumentowaniu co najmniej jednego złoża węglowodorów lub na prowadzeniu wydobycia co najmniej przez 3 lata. Wykaz pozytywnie zweryfikowanych podmiotów zostanie udostępniony publicznie.

Jednocześnie nowelizacja zapewnia zachowanie praw nabytych inwestorów. Koncesje udzielone przed wejściem w życie ustawy zachowają swoją ważność z możliwością przedłużenia ich ważności lub przekształcenia w koncesję nowego typu.

Przetargi dla przedsiębiorców

Koncesja będzie przyznawana przez Ministra Środowiska w postępowaniu przetargowym prowadzonym z urzędu. Ubiegać się o nią będzie mogło kilka podmiotów łącznie, gdy złożą wspólnie jedną ofertę w przetargu i wskażą operatora. Koncesja będzie udzielana na 10 – 30 lat.

Inne zmiany

Nowelizacja wprowadza też obowiązek ustanowienia zabezpieczenia m.in. z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania warunków określonych w koncesji. Zabezpieczenie nie będzie mogło przekroczyć równowartości 20 proc. wysokości kosztów prac geologicznych.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Ustawa przewiduje ponadto szereg ułatwień dla przedsiębiorców zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów. Daje im m.in. możliwość rozpoczęcia wydobycia surowca już w trakcie trwania fazy poszukiwania i rozpoznawania. Ponadto będą oni mogli wykonywać badania geofizyczne w celu zbadania struktur geologicznych wyłącznie na podstawie zgłoszenia.

W celu należytego zabezpieczenia uprawnień Skarbu Państwa, jako właściciela złóż, nowelizacja wzmacnia uprawnienia kontrolne organów nadzoru górniczego oraz inspekcji ochrony środowiska. Przewiduje również monitorowanie przez Ministra Środowiska wykonywania koncesji. Nowe przepisy przewidują również ułatwienia dotyczące decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Ukraina dalej zbiera zapasy gazu na zimę

(PRIME/GŁOS ROSJI/WOJCIECH JAKÓBIK)

W ukraińskich magazynach gazu ziemnego ma się już znajdować 14,5 mld m3. Kijów zbiera surowiec przed spodziewanymi problemami z tranzytem surowca w sezonie grzewczym. Wtedy potrzebuje 17-20 mld m3 gazu technicznego w magazynach aby możliwy był przesył do klientów europejskich. Dzięki wstąpieniu do europejskiego systemu AGSI+ Naftogaz może co tydzień w piątek publikować dane na temat stanu zapełnienia swoich obiektów o całkowitej pojemności 32 mld m3. Gazprom przekonuje, że w celu zapewnienia nieprzerwanych dostaw jego gazu do Europy niezbędne będzie zapełnienie alternatywnych magazynów w Austrii, Niemczech, Serbii i Wielkiej Brytanii. Chce do nich wpompować około 5 mld m3. Dlatego zabiega o wyłączenie Nord Stream i jego przedłużenia OPAL spod regulacji ograniczających wpływ Gazpromu na rury. Długofalowo zabiega także o podobne wyłączenie dla projektu South Stream.

Rosnieft nabył aktywa Weatherford by utrzymać wydobycie ropy naftowej

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK/PRIME/UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosnieft poinformował w ubiegłą niedzielę o nabyciu rosyjskich i wenezuelskich aktywów spółki Weatherford International. Weatherford ( z siedzibą w Szwajcarii) wykonuje wiercenia oraz inne usługi dla firm naftowych i gazowych i należy obok Schlumbergera i Halliburtona do najbardziej znanych firm serwisowo-usługowych dla tej branży. Rosnieft, niezależnie od własnej firmy usługowej RN-Burenie, nabywa osiem spółek z grupy Weatherford. Koszt nabycia wynosi 500 mln dol. Transakcje mają być zamknięte do końca roku. Rosja, czołowy światowy producent ropy – podkreślił w czasie wizyty w Wenezueli Putin – aby utrzymać swoją pozycję na rynku, musi znacznie zwiększyć zakres prac poszukiwawczych i wierceń wydobywczych. Jest to konieczne, jeśli chce w następnej dekadzie utrzymać poziom wydobycia 10,5 mln baryłek dziennie. Dotychczas najwięcej prac usługowych na polach naftowych w Rosji wykonywały Eurasia Drilling Company, Surgutnieftiegaz oraz spółki zależne Gazpromu. Weatherford zamierza utrzymać stan posiadania na Bliskim Wschodzie gdzie operuje na 114 wiertniach. Rosnieft podpisał także umowę z brazylijskim Petrobras dotyczącą sprzedaży gazu ze złóż Solimoes z wykorzystaniem brazylijskiego systemu przesyłu gazu. Rosjanie kupią także cztery mobilne wiertnie od brazylijskiego HRT. Umowy opiewają łącznie na 96 mln dolarów.

Są zgody na eksport LNG dla firm rosyjskich

(LNG WORLD NEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dzięki liberalizacji eksportu gazu skroplonego z Rosji, nowi gracze zostali dopuszczeni do tego rozwijającego się rynku. Wczoraj premier Dmitrij Miedwiediew podpisał zgody eksportowe dla Rosnieftu, Gazpromu, Gazprom Exportu oraz joint-venture Jamał LNG. Rosnieft zamierza słać gaz za pomocą jednego z sachalińskich terminali. Gazporm i Gazprom Export również posiadają obiekt na Sachalinie, pracują nad budową kolejnych z Baltic LNG włącznie. Spółka Jamał LNG którą zarządzają Novatek, chińskie CNPC, francuski Total i japońskie Mitsui oraz Mitsubishi będzie eksportować gaz skroplony przy wykorzystaniu obiektu w pobliżu złóż na Półwyspie Jamalskim.

Izraelskie złoże gazu Lewiatan prawdopodobnie większe o 16 proc.

(REUTERS/RIGZONE/GLOBES/TERESA WÓJCIK)

W Jerozolimie 13 lipca Reuters poinformował, że  szacunkowa wielkość zasobów gazu ziemnego w izraelskim złożu Lewiatan została oceniona jako o 16 proc. większa niż dotychczas obliczano. Złoże Lewiatan, znalezione w 2010 r. na wodach izraelskich, jest największym odkrytym w ostatniej dekadzie podmorskim złożem gazu. Oczekuje się, że zapewni Izraelowi niezależność energetyczną. Wydobycie komercyjne z Lewiatana ma się rozpocząć w 2017 r. Wg dotychczasowych szacunków rezerwy gazu w tym złożu mają wynosić 620 mld m. sześc. Obecnie izraelski partner w konsorcjum Lewiatan, Delek Drilling, stwierdza, że najprawdopodobniej rezerwy te wynoszą około 1 bln m. sześc. Wg innych źródeł rezerwy Lewiatana należy oceniać na 39,4 mln baryłek kondensatu (dotychczas 34,1 mln.). Sąsiadujące z Lewiatanem złoże Tamar – którego eksploatacja rozpoczęła się w ub. roku – jest oceniane na 303 mld m. sześc., a dwa mniejsze sąsiadujące złoża łącznie – na 58 mld m. sześc. Rząd Izraela przewiduje, że 40 proc. wydobywanego z tych złóż gazu będzie przeznaczone na eksport.

Rusza szczyt BRICS w Brasilii

(RADIO WOLNA EUROPA/PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dziś rozpoczyna się trzydniowy szczyt krajów BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) w stolicy Brazylii. Strony omówią pogłębienie współpracy, szczególnie w sektorze energetycznym, powołanie wspólnego banku inwestycyjnego oraz sytuację na Ukrainie, w Syrii i Iraku. Wstępny kapitał banku nazywanego już Nowym Bankiem Inwestycyjnym ma wynieść 50 mld dolarów. To m.in. z niego będą pochodziły środki na wielkie przedsięwzięcia infrastrukturalne jak chińsko-rosyjski gazociąg Siła Syberii. Siedziba instytucji najprawdopodobniej zostanie osadzona w Szanghaju. Kraje BRICS mają także podjąć środki zaradcze przeciwko sankcjom Zachodu wobec obywateli Rosji, o co apelował prezydent Władimir Putin. Kraje BRICS mają także poprzeć działania Federacji Rosyjskiej na Ukrainie. Putin mówi także o braku wydajności jednobiegunowego porządku międzynarodowego. BRICS mają przedstawić alternatywny, bardziej zdemokratyzowany porządek.

INFRASTRUKTURA

Nowy dworzec. Stary gmach to już historia. Raport nr 4

(UM Bydgoszcz)

Główny gmach dworca kolejowego przeszedł do historii. Została po nim tylko sterta gruzu, która też szybko znika z ul. Zygmunta Augusta. Na tymczasowym dworcu kolejarze ustawili elektroniczne wyświetlacze z godzinami odjazdów i przyjazdów pociągów. Ściany dworca zostały wyburzone w poprzednim tygodniu. W ubiegłym prowadzono przede wszystkim prace związane z oczyszczaniem terenu i przygotowaniem go do wzniesienia nowej konstrukcji. Prace rozbiórkowe prowadzone są także na pierwszym peronie. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Budimex i Lech. Inwestorem jest PKP SA. Łączna wartość realizowanego projektu to ok. 197 mln zł. Dworzec zostanie oddany do użytku do końca 2015 r. Przedsięwzięcie będzie współfinansowane ze środków unijnych.

Ciepłociąg na średnicówce

(UM Toruń)

Trwa budowa II etapu  Trasy Średnicowej Północnej. Obecnie prace prowadzone są przy sieci ciepłowniczej i kanalizacji deszczowej. II etap Trasy Średnicowej Północnej obejmuje odcinek od trasy mostowej w osi ul. Wschodniej do ul. Grudziądzkiej. Obecnie trwa tam przebudowa sieci ciepłowniczej i budowa kanalizacji deszczowej. Przypomnijmy, że w ramach II etapu Trasy Średnicowej Północnej wybudowany zostanie 3-km odcinek drogi (droga główna ruchu przyspieszonego) z dwupasmową jezdnią, która będzie biec na odcinku od ul. Grudziądzkiej do węzła drogowego w ciągu ul. Wschodniej do włączenia w ulicę Marii Skłodowskiej-Curie, wraz z przebudową tej ulicy. Dla pieszych zostaną wybudowane chodniki, a dla rowerzystów powstaną drogi rowerowe. Na całym odcinku zostanie zamontowane oświetlenie (319 słupów oświetleniowych) i nasadzona zieleń. Inwestycja obejmie również wybudowanie wiaduktu nad torami kolejowymi wraz ze zjazdami.

Zobacz II linię metra

(UM Warszawa)

Przy skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej widać charakterystyczne szklane zadaszenia wejść do stacji II linii metra, zaś 20 metrów poniżej poziomu terenu nowa hala peronowa nabiera ostatecznego kształtu. Perony pierwszej i drugiej linii metra już połączono, zaś poziom -1 stacji C11 coraz bardziej przypomina pasaż handlowy i halę odpraw. W ostatnią niedzielę miesiąca, 27 lipca, warszawiacy po raz kolejny będą mogli przekonać się jak wiele zmieniło się na budowie centralnego odcinka II linii metra. Tym razem Miasto st. Warszawa wraz z Metrem Warszawskim Sp. z o.o. oraz wykonawcą – AGP Metro Polska S.C. zapraszają mieszkańców stolicy na Dni Otwarte na stacji C11 Świętokrzyska. Podczas blisko godzinnej wycieczki przyszli pasażerowie wraz z przewodnikami przejdą podziemnymi korytarzami nowej stacji.

Tramwaj Fordon. 10 kilometrów placu budowy. Raport nr 22

(UM Bydgoszcz)

Firmy budujące linie tramwajową do Fordonu pracują praktycznie na każdym odcinku 10-kilometrowej trasy. Układane są krawężniki, zwożone są stalowe dźwigary, wykonywane są fundamenty pod słupy trakcyjne. Trwają intensywne prace związane z przebudową północnej części ul. skrzyżowania ul. Akademickiej z ul. Matki Teresy z Kalkuty. Sfrezowano nawierzchnię, trwają prace rozbiórkowe. Rozebrana została także stara jezdnia na ul. Korfantego. To kolejny etap prac związany z przygotowaniami do budowy pętli awaryjnej w tym miejscu.

Krótsza podróż między Toruniem a Laskowicami Pomorskimi

(PKP PLK)

Podróż między Toruniem a Laskowicami Pomorskimi jeszcze w tym roku skróci się o około 50 min. To efekt dwóch inwestycji realizowanych przez PKP PLK na odcinkach Grudziądz – Laskowice Pomorskie oraz Chełmża – Grudziądz. W ramach prac remontowych na niemal 19-km odcinku Grudziądz – Laskowice Pomorskie PKP PLK zaplanowały wymianę 31 tys. podkładów, oczyszczanie i uzupełnienie tłucznia, a także naprawę jezdni na 12 przejazdach kolejowo-drogowych. W efekcie podwyższona zostanie prędkość pociągów z 40 i 50 km/h do 80 km/h, dzięki czemu podróż z Grudziądza do Laskowic Pomorskich skróci się o ok. pół godziny. Roboty rozpoczęły się 8 lipca i do momentu ich zakończenia w połowie listopada, pomiędzy miejscowościami wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Umowa o współpracy Kolei Mazowieckich i Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

(Koleje Mazowieckie)

W siedzibie spółki Koleje Mazowieckie odbyło się podpisanie Listu Intencyjnego o wzajemnej współpracy przewoźnika i Muzeum. Głównym celem porozumienia jest wzajemne wspieranie działań na rzecz promocji kolei w Polsce. W czasie spotkania odbyła się rozmowa na temat pierwszej z inicjatyw, która w ramach współpracy zostanie podjęta w najbliższym czasie. Jest nią wystawa poświęcona przypadającemu w tym roku jubileuszowi spółki. Jej organizacja zostanie powierzona Muzeum Kolejnictwa. Podpisany List Intencyjny to pierwszy etap promocji kolei.

Prezes UTK wydał decyzję w sprawie stawek jednostkowych opłat za dostęp i korzystanie z infrastruktury kolejowej PKP PLK

Po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego na wniosek PKP PLK SA o zatwierdzenie stawek jednostkowych opłat za dostęp i korzystanie z infrastruktury kolejowej na rozkład jazdy pociągów 2014/2015, prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał decyzję odmawiającą zatwierdzenia – stawek jednostkowych opłaty podstawowej oraz zatwierdzającą – stawki jednostkowe opłat dodatkowych. Prezes UTK odmówił zatwierdzenia stawek jednostkowych opłaty podstawowej ze względu na niespełnienie przez PKP PLK przesłanek wynikających z rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie warunków dostępu i korzystania z infrastruktury kolejowej. Wyżej wymienione rozporządzenie nie zmieniło zasad określania opłat dodatkowych. W związku z powyższym prezes UTK zatwierdził stawki jednostkowe dla opłat dodatkowych.

Zamknięcie drogi startowej DS-1

(Lotnisko im. Chopina)

Na Lotnisku Chopina zamknięta została droga startowa DS-1 zlokalizowana na osi Ursynów-Ursus. Do końca września cały ruch lotniczy odbywać się będzie na dłuższej drodze startowej DS-3. Zamknięcie krótszej drogi startowej związane jest z budową tzw. drogi kołowania szybkiego zjazdu N1 w rejonie skrzyżowania dogi startowej z drogami kołowania A, J, M i T oraz poszerzeniem zjazdu z drogi startowej w drogę kołowania D. Nowe drogi kołowania zwiększą bezpieczeństwo operacji lotniczych i przepustowość pola wzlotów. – Samoloty będą mogły bezpieczniej lądować i szybciej opuszczać drogę startową. Przełoży się to m.in. na zmniejszenie poziomu hałasu – wyjaśnia Radosław Paruzel, zastępca dyrektora Lotniska Chopina. Wszystkie prace budowlane zostaną zakończone w ciągu 10 tygodni i z początkiem października ruch na Lotnisku Chopina wróci do normy.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak

Website | + posts

Najnowsze artykuły